Po raz piąty grupa mężczyzn archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej pielgrzymowała śladami św. Józefa. Idea ta wiąże się z powstaniem męskiej róży różańcowej w świnoujskiej parafii św. Stanisława i św. Bonifacego, biskupów i męczenników, w której funkcję proboszcza pełni ks. Ignacy Stawarz.

Pielgrzymi

Grupa pielgrzymujących śladami św. Józefa nie ogranicza się do grona mężczyzn ze Świnoujścia. Od samego początku do udziału w niej zapraszano mężczyzn z całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Stałe miejsce, można tak powiedzieć, znaleźli w niej przedstawiciele nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., członkowie wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich działających na terenie archidiecezji, a także mężczyźni niezrzeszeni w tego typu organizacjach Kościoła powszechnego.

Każdego roku starają się odwiedzać miejsca związane z kultem św. Józefa i Świętej Rodziny, powierzając swojemu patronowi jedną wspólną intencję. Zwykle każdy pielgrzymuje też z intencją własną. Wiedzeni duchowością św. Józefa zdążyli odwiedzić Kalisz, Lubin, Gostyń, Czmoniec, Poznań, Skrzatusz, Wałbrzych, Krzeszów, Legnicę, a także Słupsk, Koszalin, Swarzewo, Piaśnicę, Gdańsk, Białogórę, nawiedzając znajdujące się tam okazałe sanktuaria, kościoły, nieraz mniej znane świątynie związane z kultem św. Józefa, Maryi lub Świętej Rodziny, a także miejsca istotne dla Polaków, upamiętniające ważne, tragiczne lub wzniosłe wydarzenia z kart historii naszej ojczyzny.

Tu ciekawostka: pielgrzymki organizowane są przy współudziale uczestników. Ktoś odpowiada za trasę, inna osoba zajmuje się noclegami, posiłkami, jeszcze inni angażują się w prowadzenie modlitw, pogadanek krajoznawczo-historycznych, a autokar staje się miejscem modlitw i śpiewów. 

Każdego roku staramy się odwiedzać różne miejsca związane z kultem św. Józefa i Świętej Rodziny – mówi Adam Szczodry, pomysłodawca i organizator Pielgrzymek Mężczyzn Śladami św. Józefa. – W tym roku uzgodniliśmy, by centralnym miejscem spotkania ze św. Józefem był kościół pod jego wezwaniem, ale gdzieś na uboczu. Nie w wielkim sanktuarium, lecz w małej wiejskiej parafii. Z otwartymi ramionami i serdecznym uśmiechem tegoroczną grupę ugościł ks. kan. Artur Pestka, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Jenikowie (dekanat Maszewo).

Na szlaku

Spotkanie ze św. Józefem inaugurowała Eucharystia, którą wraz z proboszczem celebrował ks. Ignacy Stawarz. Pielgrzymi mieli okazję do zapoznania się z historią tego miejsca oraz funkcjonowaniem parafii, a gościnność i otwartość proboszcza wzbudziła wśród pielgrzymów sympatię do gospodarza parafii i tego malowniczo pośród pól położonego Józefowego skrawka diecezji.

Tegoroczny pielgrzymi szlak wiódł przez: Stargard, w którym nawiedzono majestatyczną, z pietyzmem odnowioną Kolegiatę Mariacką, o której barwnie opowiedział proboszcz ks. Janusz Posadzy; Pyrzyce, gdzie przy Studni św. Ottona w roku wielkiego jubileuszu misji chrystianizacyjnej biskupa z Bambergu sprzed 900 lat odnowiono przyrzeczenia chrzcielne; Rokitno, gdzie u stóp Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, czcząc Jej majestat, w męskiej modlitwie złożono osobiste intencje i podziękowania; Paradyż, w którym w pocysterskim zespole klasztornym do 2020 r. funkcjonowało Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne; Międzyrzecz, gdzie była okazja do głębszego poznania historii Pierwszych Męczenników Polski (1003) oraz samego miasta w przestrzeni dziejów; Kołbacz, w którym od XIII do XVI w. mieściło się opactwo cystersów, z którego do dziś przetrwał kościół będący jednym z najcenniejszych zabytków architektury gotyku ceglanego na Pomorzu Zachodnim, w średniowieczu stanowiący północne skrzydło klasztoru – przewodnikiem po jego tajemnicach był proboszcz obecnej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Grzegorz Chmiel.

Pielgrzymka Mężczyzn Śladami św. Józefa wyrusza ze Świnoujścia. W drodze dołączają pielgrzymi z Międzyzdrojów, Wolina i Szczecina. Kończy się także w mieście nad Świną. Każdej towarzyszy temat przewodni, związany z życiem Kościoła oraz świadomą i odpowiedzialną obecnością w nim wiernych. Tym razem hasło do rozważań, wpisujące się w program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2023/24 pt. „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” opublikowanym przez KEP, brzmiało: „Uczestniczę w życiu Kościoła”.

Adam Szewczyk

nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   

   

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.