Trwa dyskusja i protesty dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który ogłosił, zgodnie z Konstytucją Polski, iż każdy człowiek, także chory ma prawo do życia, od poczęcia do naturalnej śmierci. Wśród zarzutów dotyczących zakazu aborcji z przyczyn eugenicznych, jest i ten, iż Kościół tylko zakazuje. Ileż jest zgromadzeń zakonnych zajmujących się dziećmi i dorosłymi specjalnej troski, sierotami, osobami chorującymi, starszymi? Znamy wiele, jak choćby Siostry Dominikanki, które gościły w naszym kościele ze swymi podopiecznymi, chłopcami niepełnosprawnymi. Caritas, który na różne sposoby wspiera, np.: rodziny wielodzietne.

Kolejną organizacją jest FUNDACJA MAŁYCH STÓPEK (FMS), którą tworzą osoby od wielu lat broniące wartości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz godności jego przekazywania. Rozpoczęli swą działalność od organizacji Marszu dla Życia w Szczecinie – apel o wartość ludzkiego życia oraz od promocji Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – dziewięciomiesięczna modlitwa za zagrożone aborcją dziecko. Obecnie działania Fundacji obejmują całoroczną formację i edukację młodzieży, kształtowanie opinii publicznej oraz pomoc matkom, które zrezygnowały z aborcji i urodziły swoje dziecko lub są w trudnej sytuacji życiowej. Działania te wykroczyły poza Szczecin, dotyczą całej Polski, a wiele inicjatyw mają zasięg międzynarodowy.

(FMS) swą nazwę zaczerpnęła od istniejącego w przestrzeni wirtualnej Bractwa Małych Stópek (BMS) powołanego do życia przez ks. Tomasza Kancelarczyka, który także gościł w naszej parafii. To inicjatywa zrzeszającą w sposób nieformalny (w internecie) kilkunastotysięczne grono obrońców życia z całej Polski i spoza jej granic. (FMS) jest już strukturę formalną. Nazwa (BMS) i (FMS) pochodzi od międzynarodowego symbolu obrońców życia na całym świecie – przypinki stópek dziecka w 11 tygodniu życia prenatalnego w jego naturalnych rozmiarach.

Fundacja podejmuje kolejne inicjatywy: Adoptuj Życie aplikacja pełniąca funkcję mobilnego asystenta Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, internetowe inicjatywy w obronie życia poprzez udział w sondażach, petycjach. Opony dla życia dzięki współpracy z firmą wulkanizacyjną, całość kwoty za usługi wymiany opon zasila fundusz organizacyjny Marszu dla Życia w Szczecinie. Prelekcje Pro-Life w szkołach i miejscach kultury, czyli wychowywanie do wartości. Pielucha dla Malucha – podziel się szczęściem! Pary nowożeńców proszą swoich gości, aby zamiast kwiatów przynosili im pieluszki jednorazowe. Kup pieluchę –podaj Jasia to przekazywanie w świat informacji o rozwoju prenatalnym człowieka poprzez sprezentowanie edukacyjnego „Jasia” – modelu człowieka w skali 1:1 w 10 tygodniu życia prenatalnego; Bryka dla Smyka – wózki, łóżeczka, nosidełka, sprzęty potrzebne do pielęgnacji niemowląt, których życie przed narodzeniem było zagrożone; Kup pieluchę – podaj film następnym – film „Nie o Mary Wagner”, to prawdziwa historia o kobiecie, która wielokrotnie była więziona w Kanadzie za obronę życia poczętego! Pielucha dla Malucha – pomoc rzeczowa dla kobiet, które wycofały się z dokonania aborcji. Patronat nad Oknem Życia – to miejsce, gdzie matki, które nie mogą lub nie chcą opiekować się noworodkiem mogą bezpiecznie i anonimowo je pozostawić (początek tej idei pomocy sięga średniowiecza).

I akcja Paczuszka dla Maluszka, w którą możesz się włączyć i Ty czytelniku. Podczas niej z zebranych darów przygotowywane są świąteczne prezenty dla dzieci, które FMS uratowała od aborcji, zapewniając im wsparcie materialne przez pierwszy rok życia. Jest to już kilkadziesiąt dzieci. Potrzebne są przede wszystkim artykuły higieniczne: pieluszki jednorazowe, chusteczki nawilżane, kosmetyki do pielęgnacji niemowląt, artykuły dla mam.

Jeśli chciałbyś dołączyć do grona wspierających akcję Paczuszka dla Maluszka, to weź bombkę z fundacyjnej choinki, która stoi w naszym kościele, przygotuj paczuszkę za ok. 100 zł i złóż pod wspomnianą choinką. Ambasadorzy (FMS) po zakończeniu akcji dostarczą zebrane dary do najbliższego Domu Samotnej Matki albo Domu Dziecka.

Akcja trwa od 29 listopada do 22 grudnia 2020 roku.

Paczuszka dla Maluszka – Dobrze jest pomagać! Pomagaj razem z nami!

(inform. o FMS na podstawie https://dlazycia.info/czym-jest-fms/) – Grażyna Szczodry