W minionym czasie Adwentu, msze św. roratnie przeżywaliśmy ze śp. kardynałem Stefanem Wyszyńskim – Prymasem Polski, który 07 czerwca 2020 roku zostanie beatyfikowany. Poznanie historii i świadectwa życia Prymasa Tysiąclecia powinno być obowiązkiem każdego z nas, cieszących się dzisiaj odzyskaną wolnością i mogących swobodnie wyznawać swoją wiarę. Szczególnie poruszyła mnie – w trakcie jednej z nauk – treść programu Społecznej Krucjaty Miłości, który Prymas Wyszyński ogłosił w 1967 roku w liście pasterskim na Wielki Post.

Jest to program odnowy życia codziennego, to zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach, wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia. Ten program jest aktualny na każdy czas i warto do niego powracać przygotowując się duchowo do tego ważnego dla Kościoła wydarzenia jakim będzie beatyfikacja księdza Prymasa.

Prymas mówił, że „Czas to miłość!(…) Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości”. Pozostaje nam tylko zacząć już dziś żyć tym programem.

ABC Społecznej Krucjaty Miłości

  1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata (siostrę). 

  2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego. 

  3. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi. 

  4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć. 

  5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody. 

  6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co ty jesteś winien innym. 

  7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem. 

  8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak ty korzystasz z pracy drugich. 

  9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie. 

10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół. 

Warto również wspomnieć, że aby ogłosić kogoś błogosławionym potrzebne jest potwierdzenie cudu związanego z kandydatem na ołtarze. Za wstawiennictwem kardynała Stefana Wyszyńskiego modliły się zakonnice ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, kiedy jedna z nich ciężko zachorowała. Po pewnym okresie intensywnego leczenia lekarze byli bezsilni. Pozostała modlitwa, poprzez którą Siostry wyprosiły cud wyzdrowienia, co przyznali lekarze, nie mogąc w medyczny sposób wytłumaczyć co się nagle wydarzyło. Wszystko dokładnie opisano, zebrano potrzebne zaświadczenia i dołączono do dokumentów w procesie beatyfikacyjnym. Kościół ogłosił, że uzdrowienie siostry nastąpiło po żarliwej modlitwie za przyczyną sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jeden z domów Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża jest w Świnoujściu – Przytorze, a same Siostry od lat uczestniczą również w życiu naszej parafii poprzez posługę w ramach pracy formacyjnej Grupy Czwartkowej. Tym bardzie możemy doświadczyć, że sprawy nadprzyrodzone dzieją się również bardzo blisko nas. Ważne abyśmy otwierali się na te cuda i przemieniali świat od siebie, nie ustając w uwielbieniu Pana!

Adam

Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.