„Piętnaście węgli..: Jeden płonie, trzy lub cztery tlą się zaledwie, pozostałe są zimne - ale zbierzcie je razem, a wybuchną ogniem!. Oto właściwy charakter Żywego Różańca” (Paulina Jaricot ).                                                                                            

Dlaczego warto odmawiać różaniec we wspólnocie?

Wspólna modlitwa jest źródłem wielkiego dobra,…pamiętajmy o słowach Jezusa, który mówił, „gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”… kiedy modlimy się razem, wtedy tworzymy jedność, jesteśmy Kościołem, a nasza modlitwa ma większą moc, gdy grupa ludzi prosi o jedno... Zwracając się do rodzin, Jan Paweł II prosił, aby modliły się wspólnie na różańcu, ponieważ ta modlitwa scala i umacnia, pomaga wybaczyć doznane krzywdy i zacząć żyć według tego, co mówi Bóg. Różaniec jest modlitwą zwycięską, uznawany jest nawet za egzorcyzm. Warto odmawiać go szczególnie w trudnych momentach naszego życia, podczas nasilenia pokus, jako obronę przeciwko szatanowi... Różaniec to żywa Ewangelia… Jest nieustannym uwielbianiem Maryi i Trójcy Świętej... ma on swe źródła w Ewangelii. Można go nazwać także podstawowym katechizmem wiary. Odmawiany w samotności staje się modlitwą głębokiej medytacji. Kiedy gromadzi się na nim wspólnota, przemienia się w broń miłości i narzędzie pokoju...

S. Zofia Chomiuk Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Loretanek

Należę do Koła Żywego Różańca, ponieważ...

Jestem członkinią koła różańcowego, ponieważ  mam w pamięci słowa Matki Bożej, która podczas objawień wielokrotnie prosiła o taką modlitwę. Trudno jest przeżyć dzień, nie chroniąc się pod Jej matczyny płaszcz opieki, nie przyzywając Jej pomocy. Różaniec stanowi połączenie tajemnic boskich, ludzie także mają swoje tajemnice życia, a ta modlitwa uczy naśladowania Maryi, dla mnie jest szkołą pokory, bez której nie da się pełnić woli Ojca. Do koło różańcowego należę od 30 lat. Kiedy byłam dzieckiem, podpatrywałam mamę, po jej przedwczesnej śmierci zastąpiłam ją. Byłam wtedy jedną z najmłodszych osób w tej różańcowej grupie… Czułam radość i dumę, że idę śladami mojej mamy, stałam się jakby przedłużeniem jej obecności. Od tej chwili wiele sióstr z naszego kółka odeszło już do Pana, ich miejsce zajęły córki zmarłych…

A.H. pracownik biurowy

Należę do koła różańcowego, ponieważ znam wartość różańcowej modlitwy. Wzorem umiłowania różańca stała się dla mnie moja mama, ona nigdy się z nim nie rozstawała…należałem do ministranckiego Koła Żywego Różańca. Po śmierci mojego taty, który należał do koła, jego członkowie zaproponowali mi, abym zajął puste miejsce. Przynależność do koła mobilizuje mnie do modlitwy. Dziesiątek różańca, który należy odmówić, stał się nieodłączną częścią moich prywatnych modlitw. Mój wybór był konsekwencją umiłowania różańca, ponieważ nie wyobrażam sobie życia bez tej pięknej modlitwy. Można przez nią wyprosić wszystko, jest też wspaniałym sposobem polecania innych Panu Bogu. Owoce tej prostej, ale też zarazem trudnej modlitwy są ogromne. Doświadczają ich ludzie, którzy chcą poświęcić chwilę czasu na odmówienie tylko dziesięciu Zdrowaś Maryjo...

H.P. rolnik

Stałam się członkinią koła różańcowego, ponieważ lubię się modlić, a do różańca jestem bardzo przywiązana. Jakaś siła wręcz ciągnie mnie do codziennego przesuwania paciorków i powtarzania tych prostych modlitw… mam 76 lat i z dumą mogę powiedzieć, że w kole spędziłam większą część życia. Na początku należałam do koła różańcowego skupiającego młode dziewczyny, potem dołączyłam do koła, które tworzyły dorosłe kobiety. Kiedyś byłam najmłodszą członkinią w grupie, a teraz jestem jedną z najstarszych. Odmawianie różańca daje mi dużo radości i siły… Odmawiam dziesiątek różańca z poczucia obowiązku, ale też (a może przede wszystkim) z potrzeby serca. Wspólna modlitwa umacnia, a kult Maryi przybliża mnie i moje siostry z koła do Boga. 

H.G. Emerytka 

Bł. ks. Ignacy Kłopotowski o różańcu:

Dobrze odmawiany różaniec przewyższa i przenosi inne modlitwy. W krótkich rozmyślaniach przypomina żywot Pana Jezusa i Matki Boskiej, pobudza do miłości Boga i bliźniego, skłania do żalu za grzechy, do zachowania przykazań Boskich i Kościelnych i w ten sposób prowadzi do świętości i zbawienia. Za różaniec tedy otrzymamy niebo.

Widząc, jak miłym Bogu i Matce Najświętszej, a nam pożytecznym nabożeństwem, jest różaniec święty, starajmy się choć jedną cząstkę codziennie odmówić. Koniecznie: Kto chce, a każdy chcieć powinien, ten znajdzie czas na to. Można i chodząc odmówić. Na spacerze, idąc z domu albo do domu, można tak mieć w ręku różaniec.

Wiele, bardzo wiele różaniec przynosi korzyści dla duszy. Niezmiernie ułatwia nawrócenie i zbawienie. I nic w tym dziwnego. Wszak w tym celu objawiła go Najświętsza Panna.

  

Być płatkiem w Róży Różańcowej...

Różaniec nie jest czymś martwym, przeciwnie - wielu ludzi odnajduje w nim życie, mówią, że to modlitwa pulsująca miłością, dająca radość, niosąca ukojenie. Wśród nich są członkowie Kół Żywego Różańca, którzy nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez tej modlitwy. Codziennie oddają Bogu kilka chwil, wielbiąc przy tym Maryję. Każdy z nich odmawia jeden dziesiątek, a mimo to otrzymuje łaski przypisane odmówieniu wszystkich części różańca. Do KŻR może należeć każdy, bez względu na wiek, płeć czy zawód. Aby wziąć do ręki różaniec, nie trzeba czekać starości. Istnieją koła, które skupiają dzieci, młodzież, a nawet całe rodziny. Przynależność do tego ruchu wiąże się nie tylko z modlitwą. Od członków KŻR wymagane jest też szerzenie kultu Maryi oraz dawanie świadectwa przez swoje chrześcijańskie życie... Ale czyż nie są to „różańcowe” owoce?

Agnieszka Wawryniuk  https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/echo-40-2009-rozaniec.html

  

„Otoczmy nasze umysły i serca różańcem - jak puklerzem nie do przebicia; niech nas zjednoczy ściślej niż kiedykolwiek miłością Jezusa Chrystusa”- pisała założycielka Kół Żywego Różańca,  Paulina Jaricot. W modlitwie różańcowej widziała źródło siły i pomocy, warto więc brać z niej wzór. 

wyboru dokonała G. Sz.

Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.