Bohdan – imię o słowiańskich korzeniach oznaczające „dany przez Boga”. Tak Maria i Adolf Kopczyńscy nazwali swojego drugiego syna urodzonego we Włodzimierzu Wołyńskim 22 października 1935 roku. Urodzonego w dniu, który w kalendarzu Kościoła Katolickiego został ogłoszony liturgicznym wspomnieniem św. Jana Pawła II. Tego bowiem dnia 1978 roku „nasz Papież” zainaugurował swój pontyfikat udzielając pierwszego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”.

I komunię św. przyjął 9 czerwca 1943 roku w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodzimierzu Wołyńskim. Obrazek stanowiący pamiątkę komunijną pomimo upływu 75 lat do dziś wisi nad łóżkiem w sypialni. Wiara Bohdana była kształtowana już od najmłodszych lat zarówno w domu rodzinnym jak i w Kościele. Dlatego nigdy nie zabrakło jej w jego dorosłym życiu. Ani w rodzinie, którą założył ani w pracy zawodowej. 

Po wojnie, którą jego tata spędził jako żołnierz w niemieckiej niewoli, zamieszkali z rodziną w Hrubieszowie. Tam też rodzice zostali pochowani. Po ukończeniu szkoły Bohdan dwa lata pracował w stoczni im. A. Warskiego w Szczecinie. Później ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej w Gdyni i rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej. Będąc w wojsku studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Odbył aplikację sędziowską, zrobił doktorat. Po odejściu z wojska w stopniu komandora porucznika rozpoczął praktykę adwokacką. Dwukrotnie był posłem na sejm X i IV kadencji w latach 1989-1991 oraz 2001-2005. W Sejmowej Komisji Śledczej ds. afery Rywina był zastępcą przewodniczącego. Pan Mecenas jest autorem wielu książek, m.in. „Misja Poselska – kulisy”, która została dostarczona Ojcu św. Janowi Pawłowi II. W 2014 roku Bohdan Kopczyński został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka w PRL.

Towarzyszką życia Pana Bohdana była ukochana żona Janina, absolwentka Liceum Plastycznego w Nałęczowie. Pomimo pracy zawodowej – jako kadrowa w Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu, od 1983 roku do dnia śmierci w 6 sierpniu 2013 roku prowadziła mężowi biuro. Była jak twierdzi mąż „chodzącym aniołem”, bardzo spokojna, wszystkim pomagała, miała wielu przyjaciół. Błogosławieństwo Ojca św. Jana Pawła II z okazji 40 rocznicy ślubu zajmuje jedno z honorowych miejsc wśród licznych pamiątek w salonie. Państwo Kopczyńscy wychowali dwoje dzieci: córkę Beatę – prawniczkę i syna Waldemara – etnografa. Doczekali się trzech wnuczek i jednego wnuka oraz dwójki prawnuczek. Śmierć żony była dla Pana Mecenasa bardzo bolesnym przeżyciem, była też stratą dla naszej Parafii, gdyż Pani Janeczka była czynną członkinią Koła Różańcowego, zaangażowaną w sprawy Parafii. 

Będąc w domu Państwa Kopczyńskich widać, jak dużą rolę w ich życiu odgrywała wiara, Chrystus, Ojciec św. Jan Paweł II, a także wydarzenia w naszej Parafii. Ściany w salonie, sypialni i kuchni usłane są zdjęciami z różnego okresu życia i świętymi obrazkami. Wszystkie zdjęcia są opisane i opatrzone datą. Przedstawiają rodzinę Państwa Kopczyńskich na przestrzeni pokoleń, przy okazji ważnych wydarzeń w życiu rodzinnym, religijnym i państwowym. Jest Pamiątka Misji u stóp Krzyża w naszej Parafii w dniach 14-17 lipca 2011 roku, są zdjęcia Państwa Kopczyńskich przyjmujących komunię św. z rąk arcybiskupa Mariana Przykuckiego podczas mszy św. z okazji 5 rocznicy erygowania naszej Parafii w dniu 13 kwietnia 1998 roku. W ramce uwieczniony jest tekst Roty Marii Konopnickiej z wezwaniem „Komandora z wyspy Uznam” do Polki i Polaka, aby drukować ten tekst każdej rodzinie w prezencie.

Każdej niedzieli Pan Mecenas uczestniczy we mszy św. o godz. 9.oo, siada w tej samej ławce, a po mszy odwiedza grób żony. Wierzy, że kiedy w 1958 roku ślubował żonie w imię Chrystusa uczynił to na wieki i pomimo śmierci żony jego przysięga nadal obowiązuje i ich dusze związane są ze sobą na wieczność. Gdyby żona żyła, w tym roku obchodziliby 60 rocznicę ślubu. 

Magdalena Grzesiak - Gołębiewska

Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.