Mija właśnie 25 lat od powstania naszej parafii. Staramy się godnie uczcić tę rocznicę. Powstaje opracowanie ilustrujące jej powstanie i funkcjonowanie. Główne uroczystości będą miały miejsce w dniach 6, 7 i 8 maja, tak aby połączyć je z obchodami ku czci naszego patrona – św. Stanisława. Msza św. odpustowa i rocznicowa pod przewodnictwem ks. abpa Andrzeja Dzięgi z udziałem księży posługujących przez te lata w naszej parafii i kapłanów z dekanatu zostanie odprawiona 7 maja o godz. 19. Już teraz zapraszamy!

Może więc kilka zdań przypominających początki naszej parafii. 

W 1992 roku na terenie Świnoujścia były cztery świątynie: kościół pw. NMP Gwiazdy Morza, kościół pw. Chrystusa Króla, kościół pw. św. Wojciecha oraz budowany kościół pw. bł. bpa Michała Kozala.

W związku z wyprowadzaniem się Rosjan ze Świnoujścia władze diecezji zdecydowały zabiegać o to, by powstała parafia na terenach dotychczas przez nich zajmowanych. Ambasadorem tej misji został ks. Stanisław Szwajkosz, który pracował w Świnoujściu w latach 1971 – 1981 i był doskonale zorientowany w potrzebach duszpasterskich Świnoujścia. Jeszcze przed ostatecznym wyprowadzeniem się żołnierzy radzieckich i ich rodzin z miasta kilkakrotnie spotykał się z władzami samorządowymi. O potrzebie budowy kościoła i jego lokalizacji rozmawiał z prezydentem Leszkiem Miłoszem, odpowiedzialnym za przejęcie „mienia posowieckiego” Stanisławem Możejką, przewodniczącym Rady Miasta Antonim Stryczyńskim oraz z członkiem Zarządu Miasta Adamem Szczodrym. Rada Miasta szybko uznała potrzebę powstania nowej parafii, a kwestią otwartą pozostawała lokalizacja kościoła. Władze miasta proponowały pierwotnie działkę przy ul. Legionów (obecnie jest tam sklep Intermarche) później przy ul. Grottgera (tu gdzie jest sklep meblowy), ale ostatecznie dzięki determinacji i zdolnościom mediacyjnym Przewodniczącego Rady Miasta zaakceptowano działkę przy ul. Siemiradzkiego, na której mieścił się plac zabaw i niezamieszkały przez nikogo dom, który mógłby służyć jako plebania. 

W dniu 14 kwietnia 1993 roku ks. abp Marian Przykucki erygował parafię pw. św. Stanisława i św. Bonifacego Biskupów i Męczenników w Świnoujściu. Intencją Pasterza diecezji było, aby najbardziej wysunięta na północny-zachód, położona przy granicy Polski i Niemiec parafia, miała dwóch patronów: św. Stanisława – patrona Polski i św. Bonifacego – patrona Niemiec. Na jej terenie Nowa parafia granicząca z sąsiednimi ul. Matejki i ul. Wojska Polskiego liczyła ok. dwóch tysięcy mieszkańców.

Następnego dnia do Świnoujścia przyjechał ks. Dariusz Kiljan z dekretem proboszcza nowo powstałej parafii. 25 kwietnia na miejscu dawnego placu zabaw, została odprawiona pierwsza msza św. Od tego dnia msze i nabożeństwa były odprawiane w każdą niedzielę i święto oraz w dni powszednie. Najpierw pod gołym niebem. Od lipca w drewnianym baraku, który służył jako kaplica do czasu wybudowania kościoła. Budowę świątyni, której projekt wykonał parafianin Robert Rachuta, rozpoczęto w lipcu 1994 r.

Zakrystia mieściła się w domu Grażyny i Adama Szczodrych. Ksiądz proboszcz rozpoczął organizację życia w parafii, a także gruntowny remont domu parafialnego, aby mieć gdzie zamieszkać.

5 czerwca 1995 roku, podczas uroczystego odpustu ku czci św. Bonifacego, metropolita szczecińsko-kamieński wmurował kamień węgielny w ścianę budowanej świątyni. 

W dniu 20 grudnia 1998 roku w obecności gości: ks. abpa Jana Dyby z Fuldy, ks. bpa Jana Gałeckiego, ks. bpa Mariana Kruszyłowicza, wysłannika kard. Franciszka Macharskiego – ks. prałata Tadeusza Bielańskiego proboszcza katedry wawelskiej oraz w obecności duchownych z naszego dekanatu ks. abp Marian Przykucki konsekrował nowo wybudowaną świątynię. Otrzymaliśmy też relikwie świętych Patronów.

I tak to się zaczęło.

Baja 

Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.