Na czele dekanatu Świnoujście, obejmującego swym zasięgiem wszystkie parafie naszego miasta, a także parafie w Przytorze, Międzyzdrojach i Lubinie stoi ksiądz kanonik Piotr Superlak. Poprosiliśmy księdza o rozmowę na temat dekanatu, którym przyszło mu kierować a także o kilka zdań o jego drodze w kapłaństwie. Oto co nam powiedział:

             O sobie
     Urodziłem się w Szczecinie i spędziłem tam w zasadzie całe dotychczasowe życie. Po ukończeniu seminarium pracowałem w parafii w Szczecinie a przez trzy lata w Stargardzie. Przez długi okres pełniłem funkcje administracyjne w Kurii Biskupiej. Dwa lata temu objąłem funkcję proboszcza w parafii Gwiazdy Morza w Świnoujściu i funkcję dziekana. Przejście do pracy w parafii było dla mnie realizacją mojego powołania, którym jest przede wszystkim duszpasterstwo. Moja praca w Kurii nie zaspakajała potrzeby bycia blisko ludzi.

             O parafii 

Spotkałem w parafii grupę osób żarliwych i oddanych wspólnocie, chociaż oczywistym jest, że chciałbym aby takich ludzi było więcej. Chciałbym przekonać tych, którzy stoją obok, aby zrozumieli, że drzwi kościoła są dla nich otwarte. W naszej parafii pracuje ksiądz Tadeusz Albański wieloletni proboszcz tej parafii (obecnie na emeryturze) który właśnie zakończył pracę jako kapelan w szpitalu. Od 26 sierpnia rozpocznie u nas posługę kapłańską ksiądz dr Grzegorz Grinn, który studiował w Bawarii w Niemczech i tam też obronił pracę doktorską. Będzie on odprawiał w soboty w okresie wakacji o godz. 19.30 mszę świętą w języku niemieckim.

            

            O dekanacie 

Dziekan koordynuje prace parafii w dekanacie i winien służyć pomocą proboszczom w ich codzienności. Raz w miesiącu księża dekanatu spotykają się na wspólnej modlitwie, po której jest możliwość rozmowy o ważnych dla nas sprawach. W ramach dekanatu podejmujemy różne przedsięwzięcia. I tak:

1.         Organizujemy Orszak Trzech Króli.

2.         W Piątek przed Niedzielą Palmową odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej, która przechodzi ulicami miasta i skłania do refleksji nie tylko jej uczestników ale również przypadkowych przechodniów.

3.         W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego odbywa się czuwanie modlitewne, w którym uczestniczą wierni ze wszystkich parafii. Co roku miejscem czuwania jest inny kościół.

4.         W każdą niedzielę listopada o godzinie 15.oo przechodzimy przez cmentarz odmawiając różaniec w intencji zmarłych.

5.         W dniu 2 listopada wszystkie parafie zaangażowane są w organizację nadmorskich zaduszek. Modlimy się za tych którzy zginęli na morzu. 

Miałyśmy jeszcze kilka pytań do księdza dziekana, ale przed biurem parafialnym zebrała się spora grupka interesantów i ksiądz nie chcąc dopuścić do spóźnienia pożegnał nas oceniając że te „rozmowy niedokończone” mogą być kontynuowane. 

Barbara i Lidia

Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.