Od 1984 roku widzimy plakaty z hasłem: „Sierpień miesiącem abstynencji!”, a z ambon naszych kościołów słyszymy zachętę i prośbę naszych biskupów i księży aby powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Dlaczego właśnie w tym miesiącu? Przecież wakacje, urlopy i pogoda sprzyjająca grillowaniu. Dlaczego mam rezygnować? Przecież nie mam problemu z umiarkowaniem? Dlaczego abstynencja (całkowita rezygnacja) skoro chodzi o trzeźwość? Pytań może być więcej…

Przede wszystkim nie jest to apel skierowany do wszystkich. Potrzeba żywej wiary, by uznać, że nie chodzi tu o zwykłe powstrzymanie się od picia, ale o motywowaną miłością duchową walkę, której celem jest wyzwolenie bliźniego. Sensownym jest – moim zdaniem – powołanie się w tym miejscu na prośbę Jana Pawła II wołającego o „wyobraźnię miłosierdzia”. Nie można nie widzieć bezmiaru ludzkich tragedii, których źródłem jest nadużywanie alkoholu. Chodzi o przemoc domową, wypadki spowodowane przez pijanych użytkowników dróg, wady wrodzone dzieci, których matki piły podczas ciąży, gwałty pod wpływem alkoholu, rozwody, zniszczone dzieciństwo, młodość… życie. A skoro widzę – jakie podejmuję działania?

Gdy miałem 18 lat pociągnęła mnie do alkoholowego postu idea wyrażona w krótkim zdaniu: „przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich”. Skoro ktoś jest bezradny i trzeba mu pomóc, a ja mogę – to bardzo chcę!

Św. Jakub pisał: „Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: <idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!> – a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała – to na co się to przyda? Tak też wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie” (Jk 2, 15-17). Sama modlitwa o trzeźwość nie wystarcza. Trzeba w duchu wiary i miłości stanąć w pierwszym szeregu zmagających się o wyzwolenie zniewolonych alkoholem.

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, opatrznościowy człowiek Polskiego Kościoła, twórca Ruchu Światło – Życie, widząc wagę zagrożenia założył w 1957 roku Krucjatę Wstrzemięźliwości. Później 8 czerwca 1979 roku w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II skierowane do Polaków, aby przeciwstawiać się „wszystkiemu co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa” (audiencja 23 X 1978),założył Krucjatę Wyzwolenia Człowieka(KWC). Ten niestrudzony Apostoł Trzeźwości Polaków pisał tak: „Abstynencja wyzwala drugiego człowieka poprzez solidarne stanięcie obok niego tam, gdzie chcemy go doprowadzić. Jest to <taktyka podania dłoni> zamiast głoszenia haseł i programów, które jeszcze nie przynoszą wyzwolenia. Ostatecznie wyzwalający prowadzi wyzwolonego do Chrystusa, w którym jest ideał i realizacja naszej wolności”.

Biskupi Polscy nie wybrali sierpnia żeby zrobić komukolwiek na złość. Miesiąc ten jest szczególny ze względu na liczne pielgrzymki na Jasną Górę i do innych Sanktuariów. Jest też miesiącem walki o wolność naszego Narodu (Cud nad Wisłą i Powstanie Warszawskie). Szczególnym znakiem skuteczności sierpnia była niechęć władz komunistycznych, które w tym akurat czasie stosowały obniżkę cen alkoholu. Dziś wiele browarów właśnie w sierpniu organizuje festyny i koncerty promujące szkodliwy model zabawy i wypoczynku z alkoholem. Czy nie widać w tym demonicznej przewrotności? Zmobilizujmy się więc, by z pomocą Naszej Matki i Królowej walczyć o wolność naszych rodaków.

Na koniec słowa Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, skierowane do członków Krucjaty Wstrzemięźliwości w 1957 roku: „Uczcie ludzi lepszego, Bożego pojmowania sprawy trzeźwości. Ukażcie abstynencję jako wynagrodzenie Bogu za wszystkie zniewagi, których doznaje od tych, co w nietrzeźwości zapominają o swoim człowieczeństwie. Niech jak najwięcej naszych braci i sióstr zrozumie, że tym drobnym stosunkowo wyrzeczeniem wybłagać mogą u Boga zmiłowanie nad ludźmi, którzy zgubili się w oparach alkoholu, zmiłowanie nad ich rodzinami i otoczeniem, zmiłowanie nad narodem naszym spychanym do przepaści przez nieszczęsny nałóg i jego skutki.”

ks. Ignacy

Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.