Podczas pobytu 1 lipca w kościele w Zinnowitz, w związku ze świętem ich patrona św. Ottona, dowiedzieliśmy się o historii i działalności funkcjonującego tam Ośrodka Duszpasterstwa Rodzinnego i Spotkań. Warto na marginesie jeszcze dodać, że to ten sam Otton z Bambergu, który w roku 1124 na prośbę króla Bolesława Krzywoustego chrzcił Pomorzan w Pyrzycach a dzisiaj jest Patronem naszej Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. Z misją ewangelizacyjną dotarł również (między innymi) do Kamienia Pomorskiego, Wolina i miejscowości Usedom leżącej w niemieckiej części wyspy, na której mieszkamy. O św. Ottonie z Bambergu napiszemy zresztą odrębnie, bo to niezwykły święty.

Dzisiaj chcemy napisać o parafii rzymskokatolickiej obejmującej całą niemiecką część wyspy Uznam i sięgającą jeszcze na ląd stały. Siedzibą tej parafii jest Heringsdorf i nosi ona nazwę Stella Maris. Jest to oczywiście nawiązanie do parafii Świnoujskiej, z którą przed II wojną światową była organizacyjnie połączona.

W latach 90-tych parafia w Heringsdorfie podpisała umowę o współpracy z parafiami pw. św. Wojciecha w Świnoujściu i św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. W ostatnim czasie widoczne są również próby ożywienia tych przygranicznych niemiecko-polskich kontaktów w sposób mniej sformalizowany. Wynika to z chęci uaktywnienia parafian, którzy mają polskie korzenie. Związani z tamtym miejscem Polacy wciąż w bardzo małym stopniu angażują się w życie Wspólnoty. Są w parafii mało widoczni. Powodem może być słaba znajomość języka niemieckiego oraz fakt, że tak naprawdę nawet znając język kraju w którym żyjemy, chcemy się modlić w ojczystym języku. Dlatego jedną z inicjatyw mających na celu wzmocnienie związków osób polskiego pochodzenia z parafią w Herringsdorfie i zaangażowania ich w jej życie jest odprawianie mszy św. w języku polskim. Takie msze sprawowane są w Heringsdorfie od niedawna w każdą sobotę o godz. 16.3o i mogą w nich oczywiście uczestniczyć nie tylko polskojęzyczni mieszkańcy tamtejszej parafii.

Ważnym przyczynkiem do ożywienia naszych kościelnych, lokalnych i przygranicznych polsko-niemieckich kontaktów jest zapewnienie możliwości uczestniczenia w liturgii mszy św. wielu naszym niemieckim gościom przybywającym do Świnoujścia na kurację i wypoczynek w ich rodzimym języku. Cieszymy się, że od końca maja tego roku takie msze odprawiane są również w każdą sobotę (tyle tylko, że o godz. 19.3o) w kościele pw. NMP Gwiazdy Morza (Stella Maris) przy ul. Piastowskiej.

Wróćmy jeszcze do naszej wizyty w kościele w Zinnowitz. Zauważyliśmy, że częściej niż u nas wierni przyjmują tam komunię św. na rękę. Zdziwiliśmy się natomiast (i to bardzo), że w procesji komunijnej uczestniczą wszyscy, także Ci, którzy z różnych względów nie mogą przyjąć Jezusa Eucharystycznego. Osoby te podchodząc do kapłana czytelnym gestem (położenie lewej dłoni na piersi) sygnalizują, że przyszły po kapłańskie błogosławieństwo i je otrzymują. Dla nas Polaków – uczestników tej liturgii – był to zaskakujący i wzruszający rytuał.

Podczas spotkania po mszy św. rozmawialiśmy z księdzem Olafem Poloskiem, ze wspomnianym już Grzegorzem, od którego uzyskaliśmy wiele informacji wykorzystanych przy pisaniu tego tekstu, z kandydatką do posługi nadzwyczajnego szafarza komunii św. (przygotowuje się intensywnie od kilku lat) oraz z innymi parafianami. Serdeczne i otwarte rozmowy przekonują nas, że warto – oprócz oficjalnej hierarchicznej współpracy – szukać okazji do kontaktowania się i spotykania ze sobą. Przecież jesteśmy braćmi i siostrami w wierze i mamy wiele wspólnych korzeni – w tym historię i działalność Świętych Patronów: Ottona i Bonifacego.

Barbara i Adam

Ps. Informacje na temat Ośrodka w Zinnowitz i Parafii w Herringsdorfie są dostępne na:
www.stella-maris-usedom.de/stella-maris.php oraz www.st-otto-heim-zinnowitz.de

Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.