Praktyka pięciu pierwszych sobót miesiąca jest jedną z form kultu Niepokalanego Serca Maryi. Nabożeństwo to należy do istoty fatimskiegoprzesłania Matki Bożej.

W Fatimie 13 lipca 1917 r. Matka Boża powiedziała: „Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca”.

Siedem lat po zakończeniu fatimskich objawień, 10 grudnia 1925r., Matka Boża objawiła się s. Łucji i pokazała jej cierniami otoczone serce. Maryja powiedziała: “Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewierności stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.

Dlaczego ma być „pięć sobót” wynagradzających?

Siostra Łucja odpowiada: „w nocy z 29 na 30 maja 1930r. w kaplicy w rozmowie z naszym Panem […] zostało mi objawione, co następuje: Córko, motyw jest prosty: jest pięć rodzajów obelg i bluźnierstw wypowiadanych przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.

Pierwsze: Bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu.

Drugie: Bluźnierstwa przeciwko Jej Dziewictwu.

Trzecie: Bluźnierstwa przeciwko Bożemu Macierzyństwu, kiedy jednocześnie uznaje się Ją wyłącznie jako Matkę człowieka.

Czwarte: Bluźnierstwa tych, którzy starają się otwarcie zaszczepić w ser-cach dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść do Niepokalanej Matki.

Piąte: Bluźnierstwa tych, którzy urągają Jej bezpośrednio w Jej świętych wizerunkach.

Oto, droga córko, motyw, który kazał Niepokalanemu Sercu Maryi prosić mnie o ten mały akt wynagrodzenia. A poza względem dla Niej chciałem poruszyć moje miłosierdzie, aby przebaczyło tym duszom, które miały nieszczęście Ją obrazić”.

Co jest wymagane, aby uczynić zadość temu nabożeństwu?

Warunek 1 - Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca - być w stanie łaski.

Spowiedź można odbyć także w innym dniu, na przykład w ramach pierwszego piątku, pamiętając jednak - co istotne - że należy przystąpić z intencją zadośćuczynienia za zniewagi wobec Niepokalanego Serca Maryi. Intencję można wzbudzić podczas przygotowania się do spowiedzi.

Warunek 2 - Komunia św. w pierwszą sobotę miesiąca.

Po przyjęciu komunii św. należy wzbudzić intencję wynagradzającą. Można odmówić Modlitwę Anioła z Fatimy: „O Boże mój, wierzę w Ciebie, uwielbiam Ciebie, ufam Tobie i miłuję Ciebie. Proszę Cię o przebaczenie dla tych, którzy w Ciebie nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i Ciebie nie miłują. Trójco Przenajświętsza, Ojcze, Synu i Duchu Święty. W najgłębszej pokorze cześć Ci oddaję i ofiaruję Tobie Przenajdroższe Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa, obecnego na ołtarzach całego świata jako wynagrodzenie za zniewagi, świętokradztwa i obojętność, którymi jest On obrażany. Przez nieskończone zasługi Jego Najświętszego Serca i przez przyczynę Niepokalanego Serca Maryi, proszę Cię o łaskę nawrócenia biednych grzeszników”.

Warunek 3 - Różaniec (jedna część) w pierwszą sobotę miesiąca.

Rozpoczynając różaniec należy wzbudzić intencję wynagradzającą, powiedzieć Matce Najświętszej, że będziemy się modlić, by ratować grzeszników i okazać Jej dowód miłości. Po każdej tajemnicy różańca należy odmówić modlitwę: „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”.

Warunek 4 - Piętnastominutowe rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi.

Podejmujemy piętnaście minut rozmyślania o ściśle określonej tematyce: mamy pochylić się nad dowolną jedną (lub kilkoma) z tajemnic różańca.

Prośba Maryi dotyczy czterech warunków, zatem wszystkie cztery należy wypełnić, a nie jedynie dowolnie wybrane. Bardzo ważnym elementem pierwszych sobót jest intencja zadośćuczynienia;wartość nabożeństwa uzależniona jest od tego, czy ludzie „mają zamiar zadośćuczynić Niepokalanemu Sercu Maryi”, stąd winna ona przyświecać nam w trakcie każdej z części nabożeństwa. „Wiele dusz … ma za cel otrzymanie przyrzeczonych łask. Ja jednak wolę tych, którzy odprawią pięć pierwszych sobót w celu wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Matki Niebieskiej”.- powiedział Jezus.

Jakie łaski zostały obiecane tym, którzy nabożeństwa choć raz odprawią?

„Duszom, które w ten sposób starają się mi wynagradzać - mówi Matka Najświętsza - obiecuję towarzyszyć w godzinie śmierci z wszystkimi łaskami potrzebnymi do zbawienia”.

ks. Janusz

Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.