Miniony rok? Był Rokiem Miłosierdzia. Cieszy Nas, duszpasterzy zwiększająca się ilość penitentów w I tygodnie miesiąca, coraz naturalniejsze i owocniejsze korzystanie ze spowiednicy, a także powroty do Boga; po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. Ze względu na ten Nadzwyczajny Jubileusz mogliśmy także doświadczyć większej jedności z całym Kościołem przez obecność i posługę ks. bpa Henryka Wejmana podczas uroczystego Odpustu. Kilkanaście rodzin zaprosiło też do swoich domów Jezusa Miłosiernego w znaku nieco mniejszej Ikony Bożego Miłosierdzia. I nadal istnieje taka możliwość – zachęcamy.

Życie sakramentalne. Chrzest, który przyjęło 7 dzieci. Pierwsza spowiedź i komunia św. – wyjątkowo dużo bo 12 dzieciaczków może już karmić się Bogiem podczas mszy św.. Bierzmowanie – 10 młodych przyjęło Ducha Świętego i Jego dary. To także 8 małżeństw zawartych w naszym kościele. Również kilkadziesiąt Namaszczeń olejami osób chorych ku ich pokrzepieniu i wzmocnieniu więzi z Bogiem w trudnym czasie cierpienia. Radością napełnia nas możliwość rozdawania Boga obecnego w Eucharystii także poza świątynią. Jeździmy co tydzień do przebywających we Fregacie i Jantarze (ok. 45 osób), a raz w miesiącu do pozostających w domach z powodu choroby czy też wieku (ok. 10 osób). Istnieje możliwość częstszego przyjmowania komunii św. (nawet w każdą niedzielę), którą mogą i chcą zanosić wiernym Nadzwyczajni Szafarze.

Chrześcijaństwo koncentruje się i skupia na Jezusie, który jest prawdziwie obecny i działa zbawczo w sakramentach świętych. Stąd też radością duszpasterzy jest gdy ludzie nie tylko wierzą, ale gdy wierząc korzystają z miłości i miłosierdzia podarowywanych nam przez Niego. Właśnie w znakach sakramentalnych mogę namacalnie doświadczać jak bardzo Bóg kocha człowieka. Osobiście mogę ciągle na nowo przekonywać się jak bardzo mu na mnie zależy.

Czas życia parafialnego odmierzany jest rytmem Roku Liturgicznego. Korzystaliśmy więc z rekolekcji wielkopostnych i adwentowych, a dodatkowo mogliśmy przeżyć w październiku misje fatimskie. Podczas rekolekcji zachęcamy zawsze do adoracji Jezusa Eucharystycznego podobnie jak w pierwsze czwartki, piątki i soboty miesiąca. I tu zauważa się powolny wprawdzie, ale wzrost liczby osób trwających przy Jezusie obecnym w monstrancji na ołtarzu.

W 2016 roku odbyło się w naszej Ojczyźnie spotkanie młodzieży z całego świata z papieżem Franciszkiem. Długo przygotowywane, omodlone przynosi owoc żywszej wiary i większej miłości wzajemnej nie tylko w ludziach młodych. Otwartość domów naszych Parafian na przyjęcie młodych gości bardzo pozytywnie świadczy o otwartości serc na każdego człowieka.

Żywy Różaniec, Rada Duszpasterska, Krąg Biblijny, Koło Przyjaciół RM i TV Trwam, Grupa Czwartkowa, Klub Gazety Polskiej, Neokatechumenat, Zespół Redakcyjny Gazetki, Grupa Młodzieżowa, Ministranci to mniejsze wspólnoty w naszej Wspólnocie parafialnej. Ich członkowie przez systematyczne spotkania, wspólną modlitwę, pochylanie się nad Słowem Bożym, nauczaniem Kościoła,… pogłębiają swoją chrześcijańską tożsamość stając się coraz bardziej bliscy sobie i otwarci na innych. Przybywający do naszej świątyni ludzie z innych parafii Świnoujścia czy też przyjezdni goście czują się z nami, w naszej Wspólnocie jak w Domu. Mam głębokie przekonanie, że sprawia to Duch Święty, Którego wspólnie przyzywamy w Wigilię Pięćdziesiątnicy oraz w comiesięcznej Wotywie w III czwartki miesiąca – zapraszamy serdecznie!

To, że jesteśmy coraz bardziej wspólnotą ujawniło się bardzo mocno w związku z wypadkiem 15 maja (w Zesłanie Ducha Świętego). Msze św., modlitwy, duchowe ofiary, miłość, dobroć, życzliwość, serdeczność, zatroskanie, pomoc, wyrozumiałość, cierpliwość, … to owoce Ducha, o których pisał św. Paweł. Bogu i Wam niech będą dzięki za ten piękny czas.

Pielgrzymka do sanktuariów włoskich była głębokim duchowo przeżyciem, ale także pozwoliła lepiej się poznać i bardziej zbliżyć się do siebie. Ufam, że z jej owoców korzysta cała Wspólnota. Piękne jest to, że lubimy być razem.

To tylko kilka wątków, ale i one dobitnie świadczą, że wzrastamy duchowo.

ks. Ignacy