Już pierwsza niedziela adwentu, symbolizuje ją płonąca świeca na adwentowym wieńcu. Z czasem tych zapalonych świec będzie przybywać.

Adwent to w kościele rzymskokatolickim okres roku liturgicznego poprzedzający Boże Narodzenie (łac. Adwentus - przyjście). Historia adwentu jako czasu oczekiwania na dzień narodzenia Chrystusa sięga do średniowiecza (V wiek). Początkowo obejmował on 6 niedziel na wzór Wielkiego Postu, teraz tylko cztery. Czas ten wypełniają obrzędy kościelne wzbogacane lokalnymi obyczajami.

W czasie adwentu odbywa się msza ku czci Najświętszej Marii Panny, zwana roratami. Znana była w kościele katolickim już w XIII wieku. Nazwa pochodzi od pierwszych słów hymnu śpiewanego na rozpoczęcie nabożeństwa: Rorate coeli desuper, czyli „spuście rosę niebiosa”. Msza ta odbywać się powinna rano, kiedy wokół panuje ciemność a wierni przychodzą do świątyni z płonącymi lampionami. Tyle z historii obrzędów kościelnych.

Jak przeżyć ten adwentowy czas, by niczego nie uronić? Myślę, że na początek warto sobie uświadomić, iż jest to czas oczekiwania, czas czuwania. Niesie w sobie obietnicę, która wkrótce się spełni. Na świat przyjdzie dzieciątko Jezus aby nasycić go miłością. Żeby tak się stało musimy tego zapragnąć i poddać się mocy modlitwy. Możliwości ku temu jest bardzo dużo: msza roratnia, spowiedź, eucharystia, adwentowe rekolekcje. Wraz z przybyciem do nas księdza Ignacego mają swój stały czas, rozpoczynają się w pierwszą niedzielę adwentu i trwają kilka dni. Rekolekcjonista w swej katechezie, poruszając różnorodne problemy wiary, stara się przybliżyć nas do Boga. Służą temu rozważania o istocie modlitwy, spowiedzi, eucharystii, przebaczania itd. Przeróżne mogą być zagadnienia budujące nasza duchowość.

Niewątpliwie adwent to czas czuwania i refleksyjnej uważności. Poddajmy się jego regułom i zasłuchani w słowo Boże otwórzmy się na jego działanie. Wtedy zobaczymy wokół siebie bliźniego który z miłością patrzy na nas. Odpowiedzmy mu też ciepłym spojrzeniem. Właśnie w taki sposób Chrystus Zbawiciel rodzić się będzie w nas, zanim w Noc Wigilijną przyjdzie na świat w betlejemskiej stajence.

Niech ten piękny wiersz Julii Hartwig wprowadzi nas w adwentową atmosferę.

Adwent

To nie jest zwyczajne oczekiwanie

bo naznaczony jest z góry jego kres

To jest oczekiwanie jak łagodny sen