W 2017 r. przypada setna rocznica objawień fatimskich. Chcąc przygotować się do tego wydarzenia w dniu 13 maja 2009 rozpoczęto Wielką Nowennę Fatimską. Czas jej trwania przewidziano na dziewięć lat a więc zakończy się 13 maja 2017 roku. W tym okresie cały kościół powszechny przygotowuje się do celebracji tego ważnego wydarzenia i podejmuje starania aby wierni poprzez modlitwę, refleksje i katechezę uświadomili sobie treść fatimskiego orędzia. Inicjatorem tej ogólnoświatowej Wielkiej Nowenny Fatimskiej jest Sekretariat Fatimski działający przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem.

Okres Wielkiej Nowenny Fatimskiej dobiega końca. Chcąc godnie uczcić jubileusz 100-lecia objawień fatimskich, w archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej prowadzone są Misje Fatimskie. Czas Misji Fatimskiej przewidziano na ostatni okres poprzedzający stulecie objawień i trwa od Wielkiego Postu 2016 roku aż do zakończenia Wielkiej Nowenny Fatimskiej to jest do 13 maja  2017 r. Misje swym zasięgiem obejmują wszystkie 272 parafie na terenie naszej archidiecezji.

W każdej parafii misje trwają przez tydzień i są głoszone przez misjonarzy fatimskich W naszej archidiecezji do prowadzenia misji zostało przygotowanych 75 księży. Tematyka misji to: odpowiedź na pytanie dlaczego tak ważne są objawienia fatimskie dla całego świata, przybliżenie treści poszczególnych objawień z lat 1917, 1925 oraz z 1929 roku, przyjrzenie się takim aspektom objawień jak: całościowy wymiar życia rodzin, świadomość istnienia nieba i piekła, znaczenie modlitwy różańcowej, wartość cierpienia jako zadośćuczynienia Niepokalanemu Sercu NMP. Misje Fatimskie mają pomóc nam zrozumieć, jak istotne jest zawierzenie świata Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

W naszej parafii misje będą odbywały się w okresie od 1 do 7 października. Głosić je będą ks. Marek Maciążek – Kustosz Sanktuarium Dzieci Fatimskich w Załomiu i ks. Paweł Płaczek – Dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego naszej Kurii i wykładowca katechetyki Wydziału Teologicznego US.

Misje, to takie szczególne rekolekcje. Zazwyczaj oczekujemy, że słowa rekolekcjonistów czy misjonarzy jakoś nas poruszą, coś w nas zmienią, coś uświadomią, coś pomogą zrozumieć, będą pomocą w znalezieniu drogi. Tym razem też tego oczekujemy więc módlmy się o otwartość serc i umysłów dla nas i o tchnienie Ducha Świętego dla Misjonarzy.

A oto ich program

Sobota 01.10