W ubiegłym tygodniu pisałam o parafii protestanckiej w Heringsdorfie. Kontynuując ten temat, przedstawiam krótką refleksję-wykład księdza Mieczysława Malińskiego o kościele ewangelickim.

– „Gdy się wchodzi do kościoła ewangelickiego, to ma się wrażenie, że to nie wnętrze kościoła, ale jakiejś sali bez wyrazu. Przeważnie jest wymalowany na biało. Nie ma obrazów. Dla mnie, gdy wchodzę do kościoła ewangelickiego, to najważniejsza wydaje się w nim być ambona czy pulpit, przy którym odbywają się czytania Pisma Świętego. Nie świeci się lampka wieczna.

Dlaczego?

– Bo nie ma tabernakulum.

A jest Msza święta? A są sakramenty święte?

– Są tylko dwa. Chrzest i Eucharystia. Ale w XVII wieku wprowadzono dla młodzieży obrzęd konfirmacji przypominający sakrament bierzmowania. I wprowadzono spowiedź publiczną przypominającą sakrament pokuty. Jest to rodzaj nabożeństwa pokutnego. Podczas którego jest czas na rachunek sumienia, żal za grzechy, postanowienie poprawy.

Czy mają taką samą Mszę świętą jak nasza?

– Nie, to jest nabożeństwo Lutra. Podobne do naszej Mszy świętej, ale nie takie samo. Nie ma na przykład Podniesienia. Musi być homilia, a nie kazanie.

Jaka jest różnica między homilią a kazaniem?

– Homilia to egzegeza, analiza, wykład tego fragmentu Pisma Świętego, który był odczytany. To pouczanie. Luter kiedyś nawet powiedział, że istotą Mszy świętej jest pouczanie, dlatego też odstąpił od łaciny i wprowadził do liturgii Mszy świętej język niemiecki.

Czym się jeszcze różni Eucharystia ewangelicka od katolickiej.

– Między innymi charakterem pasyjnym. Polega na ścisłym powiązaniu Ostatniej Wieczerzy z śmiercią Jezusa na krzyżu. Stąd największym świętem

ewangelików jest Wielki Piątek.

A Kościół katolicki?

– On podkreśla, że Msza święta uobecnia nie tylko śmierć Jezusa, ale całą Jego osobę, z całym Jego życiem.

Jest Komunia święta?

– Jest. Ale koniecznie pod dwoma postaciami.

Dlaczego "koniecznie"?

– Bo tak jak zostało powiedziane, dla ewangelików najważniejsze jest Pismo Święte. A ponieważ, jak piszą ewangeliści, w czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus podał uczniom Chleb i Wino, dlatego należy w czasie Komunii też podawać Chleb i Wino.

Ale dlaczego nie ma tabernakulum?

– No bo nie ma. Msza święta się kończy, kończy się Eucharystia, ludzie rozchodzą się do domów.

A do chorego gdy trzeba zanieść Komunię świętą?

– Nie ma czegoś takiego. Jezus jest obecny tylko w czasie trwania Mszy świętej.

Kto sprawuje Mszę świętą, jeżeli nie ma sakramentu kapłaństwa?

– Każdy ochrzczony może przewodniczyć Eucharystii. Chrzest jest równocześnie nadaniem człowiekowi kapłaństwa powszechnego. Ale, praktycznie rzecz biorąc, prowadzi ten, kto jest wyznaczony przez gminę. Nazywają go "starszy" - pastor czy prezydent.

Czy w protestantyzmie są nabożeństwa takie jak u nas nabożeństwa majowe, czerwcowe czy październikowe, które są odprawiane przed Najświętszym Sakramentem?

– Nie ma. Bo nie ma Jezusa Eucharystycznego poza Mszą świętą. Ale są nabożeństwa podobne do naszych nieszporów. Polegają na czytaniu Pisma Świętego i homilii, recytacji, solowym śpiewie, chóralnym śpiewie psalmów. Oczywiście procesji na Boże Ciało nie ma.

Czego powinniśmy się uczyć od ewangelików?

– Miłości do Pisma Świętego. Czytania Pisma Świętego. I to przy każdej okazji, chociażby przed wspólnymi posiłkami. Księża powinni się uczyć pięknego i mądrego głoszenia homilii w czasie każdej Mszy świętej”

 

Barbara

 

Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.