Budowa Centrum Formacji Rodziny w Czmońcu od samego początku, to jest od ponad 10 lat, jest bliska naszej wspólnocie parafialnej. Związki te wynikają między innymi stąd, że siostry uczestniczą w spotkaniach Grupy Czwartkowej. Są nam bliskie również z racji sąsiedztwa domu Sióstr w Świnoujściu Przytorze.

Ta młoda Wspólnot Sióstr (34 lata istnienia) jest niezwykłym błogosławieństwem nie tylko dla naszego Miasta ale i całej Archidiecezji. Warto wiedzieć, że Dom Generalny Wspólnoty mieści się w Szczecinie-Stołczynie. Ówczesny Ordynariusz Diecezji biskup K. Majdański, zaprosił siostry do Szczecina, mimo tego, że pierwsze powołania pochodziły z Wielkopolski. W ten sposób Uczennice Krzyża na trwałe wpisały się w struktury Kościoła na Pomorzu Zachodnim. Wielkim zadaniem Wspólnoty jest budowa Centrum Formacji Rodziny. Pierwszy etap budowy tego Centrum został ukończony 2 lata temu i od tego czasu wiele się już wydarzyło. Można to na bieżąco śledzić na ciekawie redagowanej stronie: http://www.cfr.org.pl/.

W Centrum prowadzone są weekendowe spotkania tematyczne: matek z córkami, ojców z synami oraz dłuższe rekolekcje dla dorosłych. Co najmniej każdy weekend jest czymś wypełniony. Spotkania formacyjne mają tu różne wspólnoty funkcjonujące w Kościele. Prowadzącymi są zawsze znakomici specjaliści. Co ważne, są to jednocześnie osoby o ogromnej wrażliwości religijnej. Wszystkim tym działaniom towarzyszy modlitwa Sióstr i wielu przyjaciół – świeckich modlących się za każde spotkanie/warsztaty/rekolekcje. Głębia modlitwy pochodzi również z sąsiadującej z Centrum pustelni Sióstr. Z pustelni tej mogą korzystać również świeccy.

Centrum Formacji Rodziny to rzeczywiste duchowe centrum, w którym można fantastycznie wypocząć fizycznie, korzystając z uroków otaczającej przyrody – terenów nadwarciańskich i parku rogalińskiego z historycznymi dębami pamiętającym początki polskiej państwowości. Niestety efekt I etapu budowy daje możliwość spotkań i pobytu niewielkich grup – do 20 osób maksymalnie. Realne zapotrzebowanie, potwierdzone już w wielu zgłoszeniach jest zdecydowanie większe.

II etap budowy ma dać możliwość co najmniej podwojenia a nawet potrojenia tej liczby, co stworzy bardziej optymalne warunki organizacji rekolekcji szczególnie pod kątem potrzeb młodych rodzin z małymi dziećmi i młodzieży. Niezwykle atrakcyjny sposób prowadzenia tych rekolekcji przez cały sztab kompetentnych Sióstr i świeckich wolontariuszy pod przewodnictwem zawsze znakomicie uformowanych i przygotowanych kapłanów - moderatorów spotyka się z niezwykłym zainteresowaniem ze strony chętnych z całej Polski. Tak ważne w związku z tym jest jak najszybsze ukończenie II etapu budowy, aby Boże błogosławieństwo i dobro mogły się rozlewać na jak największą liczbę uczestników !

Symboliczna pomoc, którą możemy ofiarować dla projektu realizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie oddziaływania samych źródeł naszego polskiego Chrześcijaństwa – Poznania, pól Lednickich czy Gniezna niech będzie również wyrazem naszej wdzięczności za ten gorący, pozytywny powiew Bożego entuzjazmu, który przyszedł i ciągle przychodzi z Wielkopolski do nas nad Odrę, Świnę i Bałtyk.

W następną niedzielę 31.07.2016r. o godz. 10.30. zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiarodawców. Ofiary na budowę II etapu będzie można składać do puszek, a także przesyłać na konto Wspólnoty Sióstr lub Fundacji Dom na Skale, której głównym celem jest wsparcie budowy Centrum Formacji Rodziny (wtedy możemy skorzystać z odliczeń podatkowych, wpłacając jako darowiznę.)

Fundacja Dom na Skale, 62-035 Kórnik, Czmoniec 17; nr konta: 36 9048 0007 0000 5252 2000 0001

Szczęść Boże i Bóg zapłać!

Adam Szczodry