Podobno w tym roku mniej mamy ochoty na dalekie i egzotyczne podróże. Nie musimy szukać wypoczynku i bogacących nas przeżyć w pięknych ale bardzo odległych krajach. Zamiast południa Europy, bądź egzotyki innych kontynentów poszukajmy w Polsce miejsc szczególnych. Zachęcam do wakacyjnych wyjazdów, które od kilku lat cieszą się coraz większą i ciągle rosnącą popularnością. Polecam urlop w… klasztorze.

Ci którzy zdecydowali się na urlop w klasztorze, twierdzą, że to nie tylko świetny wypoczynek, ale i czas przemyśleń spraw najważniejszych, czas skupienia i nabierania dystansu do skrzeczącej codzienności. Taki wakacyjny pobyt w klasztorze może być dla świeckich ważnym i owocnym doświadczeniem. A gdzie można wyjechać?

1. Czmoniec Dom Sióstr Uczennic Krzyża– jest otwarty dla osób, które w atmosferze ciszy i modlitwy pragną odnawiać i umacniać swoją relację z Bogiem. Każdy z gości rozplanowuje czas skupienia w sposób indywidualny, otrzymując do dyspozycji kaplicę, bibliotekę, osobny pokój, oraz możliwość skorzystania z kuchni. Kontakt: s. Sara Gryniewiecka,tel. 914693562, 506545006.

2. Tyniec Benedyktyńskie opactwo zaprasza na kilkudniowe, indywidualne lub grupowe pobyty. Można skorzystać z proponowanych przez mnichów rekolekcji lub po prostu przyjechać i zamieszkać na jakiś czas w opactwie. Goście mogą włączyć się w klasztorny rytm życia. Mają do dyspozycji własną kaplicę, do kościoła mogą wchodzić o dowolnej porze, a do dyspozycji mężczyzn jest także objęty klauzurą ogromny ogród. Do spacerów zachęcają też piękne, przyklasztorne, nadwiślańskie okolice. Szczegółowe informacje: Opactwo Benedyktynów, ul. Benedyktyńska 37, 30-375 Kraków - Tyniec, tel. 122675526.

3. Karmelitański Dom Modlitwy w Piotrkowicach koło Kielc. Goście mogą włączyć się w rytm życia miejscowej wspólnoty Karmelitów Bosych i biblioteki. W tworzeniu atmosfery sprzyjającej modlitwie pomaga siedemnastowieczny kościół i skorzystać z ich towarzyszenia duchowego. Dom posiada 12 pokoi, każdy z kompletnym węzłem sanitarnym. Przybywający zostają zakwaterowani w jednoosobowych pokojach. Posiadają swobodny dostęp do kaplicy i sanktuarium oraz piękny ogród. „Warto tutaj być, chociażby po to, aby doświadczyć, że Bóg mówi w ciszy”. Szczegółowe informacje: Karmelitański Dom Modlitwy, Piotrkowice, 26-020 Chmielnik, ul. Kościelna 1., tel. 413549009.

4. Pallotyński Dom Rekolekcyjny w miejscowości Święta Katarzyna w Górach Świętokrzyskich to doskonały punkt wyjściowy do wycieczek na Łysicę, Święty Krzyż i do Bodzentyna. Do dyspozycji gości jest klimatyzowana kaplica, modlitewniki i literatura religijna. Teren zielony wokół domu zachęca do spacerów i odpoczynku. Szczegółowe informacje: Pallotyński Dom Rekolekcyjny, Święta Katarzyna, ul. Kielecka 33, 26 -010 Bodzentyn, tel. 413112220.

5. Dominikański Dom Rekolekcyjny w Korbielowie. Można przyjechać w grupie zorganizowanej lub indywidualnie. Goście zaproszeni są do uczestnictwa w Liturgii Godzin i Eucharystii razem ze wspólnotą dominikanów z miejscowego klasztoru. Zakonnicy służą też sakramentem pojednania i kierownictwem duchowym. Szczegółowe informacje: Dominikański Dom Rekolekcyjny, ul. Beskidzka 24, 34-335 Korbielów, tel. 694480660, www.rekolekcje.dominikanie.pl (pod tym adresem można znaleźć także informacje o wolnych pokojach w wybranym terminie).

6. Księża Marianie klasztor w Stoczku Klasztornymmiejsce uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego. Klasztor jest perłą architektury sakralnej Warmii. To ostoja ciszy, duchowego spokoju a otaczające go piękno sielskiej przyrody sprzyja wypoczynkowi i kontemplacji. Księża proponują zakwaterowanie, wyżywienie i wiele atrakcji turystycznych. Kontakt: Zgromadzenie Księży Marianów Stoczek Klasztorny 30, 11-106 Kiwity, tel. 897660911.

7. Klasztor Kamedułów w Rytwianach – Pustelnia Złotego Lasu. To idealne miejsce na wypoczynek, wyciszenie, relaks, a także na rekreację czy spotkania rodzinne. Można tu smacznie zjeść, pospacerować, poznać kamedulską historię, a także skupić się na modlitwie i kontemplacji. Kontakt:28-236 Rytwiany, ul. Klasztorna 25, tel./fax158647795; 158647002.

W planowaniu wypoczynku pomagała

Barbara