Całe nasze życie jest wędrowaniem. To od każdego z nas zależy dokąd zmierzamy, jaki obieramy cel naszej ziemskiej pielgrzymki. Ostatecznie nie po to przecież żyjemy aby umrzeć, lecz aby żyć. By poprzez zwycięstwo Chrystusa, przekraczając próg życia, pokonać także i śmierć.

Wyruszanie z domu do znanych miejsc jest okazją do przypominania sobie iż jesteśmy w drodze. „Jesteśmy Boży cygani, jesteśmy wieczni pielgrzymi” – jak śpiewamy w piosence religijnej sprzed lat. I owszem, pielgrzymowanie z pobudek religijnych posiada wspólne cechy z wędrówkami o charakterze turystycznym. Również turyści odwiedzają miejsca kultu religijnego: kościoły, bazyliki, sanktuaria,… Traktują je jednak tylko jako zabytki. W trakcie zwiedzania tych miejsc zachowują się jak w muzeum. Nie zauważają np. że w prezbiterium lub kaplicy jest tabernakulum z żyjącym Jezusem.

Uczestniczyłam kiedyś w takiej wycieczce. Kilkadziesiąt osób (ochrzczonych), ale było nas zaledwie kilkoro takich, którzy mieli potrzebę chociażby przyklęknięcia, chwili modlitwy, czy zadumy w jedności z Bogiem. I jakby dla kontrastu, na Watykanie, przy wejściu do bazyliki św. Piotra widziałam grupę włoskich pielgrzymów, którzy z pieśnią religijną na ustach wchodzili do świątyni, a potem w wielkim skupieniu uczestniczyli z kapłanem w Eucharystii. Bardzo im zazdrościłam i w tym momencie, jakby na nowo, bardzo jasno pojęłam jak wielka jest różnica między wycieczką a pielgrzymką.

Pielgrzymka ma na celu odwiedzanie miejsc świętych, ważnych dla chrześcijan, związanych z Jezusem, Maryją, świętymi czy błogosławionymi. Jest przeżywana inaczej. Bardziej duchowo, w skupieniu i z modlitwą. Codziennie uczestniczymy w Eucharystii w łączności z Jezusem, który również pielgrzymował ze swoimi Rodzicami. W czasie takiej pielgrzymki ubogacamy się wewnętrznie, wzrastamy duchowo. Poznajemy historię odwiedzanych miejsc i życie tych, którzy z tymi miejscami są związani. Mamy też okazję, aby odwiedzanych czy też spotykanych świętych, właśnie tam gdzie żyli, prosić o wstawiennictwo w naszych trudnych sprawach, a przede wszystkim złożyć dziękczynienie Bogu za nich i za nasze dotychczasowe życie.

Ela

Nasza parafia organizuje pielgrzymkę do Włoch w Roku Miłosierdzia. Termin znany (06-16.04.2016). Pragniemy przygotować się do tego wyjazdu duchowo aby to było przeżycie, które zostawi ślad w naszych sercach na zawsze. Prosimy więc, abyście napisali o przeżyciach, które ktoś miał będąc tam, gdzie się wybieramy, bądź o pragnieniach związanych z planowanym spotkaniem/pobytem. Będziemy je zamieszczać na łamach Gazetki (dodatkowa wkładka), a także w zakładce Pielgrzymka 2016 na parafialnej stronie http://www.parafiastanboni.swi.pl/.