W parafialnej Gazetce z 17 stycznia 2016 roku zapowiadaliśmy peregrynację symboli Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) po naszej diecezji. W dniach od 8 do 9 lutego gościły one w czterech świnoujskich parafiach. W późnych godzinach wieczornych 8 lutego - prosty, ponad 3,5 metrowy krzyż oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Wybawicielki Ludu Rzymskiego) zostały powitane przez wiernych zgromadzonych przed kościołem pw. Chrystusa Króla. W powitaniu uczestniczył ksiądz Arcybiskup metropolita Andrzej Dzięga, który następnie przewodniczył mszy św., a także brał udział w adoracji. Namawiał obecnych do śpiewania hymnu ŚDM.

We wtorek 9 lutego od rana, przez niecałe 3 godziny, krzyż i ikona gościły w naszej parafii. Zostały przywiezione „swoim” specjalnie oznakowanym samochodem, którego widok nie pozostawiał wątpliwości jakich wiezie „pasażerów”.

Symbole stanęły u stóp ołtarza. W towarzystwie parafian i przybyłych z tej okazji gości zostały powitane przez księdza proboszcza. Wspólna Droga Krzyżowa była swoistym wprowadzeniem do rozpoczynającego się od następnego dnia okresu Wielkiego Postu, który doprowadzi nas do wspomnienia śmierci Pana Jezusa na krzyżu, ale też do Zmartwychwstania.

Ksiądz Janusz poprowadził piękną modlitwę do Matki Bożej połączoną z adoracją ikony. Adoracja w ciszy pozwoliła natomiast każdemu z nas pomodlić się na swój własny sposób, pomyśleć, porozmawiać z Panem Jezusem, poprosić Matkę Bożą o opiekę, wstawiennictwo, może przeprosić, zrobić rachunek sumienia… Szczególnie, że drzwi Spowiednicy stały otworem.

Krzyż zachwyca swoją prostotą i robi wrażenie wielkością. Znajduje się na nim tabliczka z przesłaniem Ojca Świętego Jana Pawła II do młodzieży z 1984 roku w 6 językach: „Umiłowani młodzi. U kresu Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście Go w świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. 

W tym roku ŚDM odbędą się w Polsce – w Krakowie. Ich myślą przewodnią będzie Boże Miłosierdzie. Czyli to, co jest potrzebne każdemu z nas. Pan Jezus powiedział do św. Siostry Faustyny: „Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu”. Ale powiedział także: „Żądam od Ciebie uczynków miłosierdzia, które mają wypływać z miłości ku Mnie. Miłosierdzie masz okazywać zawsze i wszędzie bliźnim, nie możesz się od tego usunąć ani wymówić, ani uniewinnić. Podaję Ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy – czyn, drugi – słowo, trzeci – modlitwa.” Warto, abyśmy i my wzięli sobie do serca te słowa i szczególnie w Roku Miłosierdzia chociaż spróbowali je okazywać drugiemu człowiekowi.

W dniach od 20 do 25 lipca młodzież z całego świata odwiedzi wszystkie polskie diecezje. Także naszą parafię. Chcemy być na to gotowi. Dlatego towarzyszyć nam będzie modlitwa o dobre przygotowanie naszej parafii do godnego przyjęcia pielgrzymów ŚDM i o głębokie przeżycia duchowe w każdym z nas w tym błogosławionym czasie. W każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 1800 sprawowana będzie msza św. w tej intencji, a po niej na plebanii odbędzie się spotkanie wszystkich tych, którzy chcieliby włączyć się w przygotowania, zapewnić nocleg pielgrzymom lub też zasięgnąć informacji. Nadal potrzebne są rodziny bądź osoby samotne, które zechciałyby przyjąć pod swój dach młodych ludzi. Wystarczą im bardzo skromne warunki – kawałek podłogi do rozłożenia karimaty. A jeśli to możliwe małe śniadanko. Młodzież będzie miała tak zorganizowany czas, że u swoich gospodarzy przebywać będzie tylko w nocy. Późno przyjdą, raną wstaną. Naprawdę nie będą sprawiali kłopotu. A ile nowych przeżyć mogą nam dostarczyć!

Osoby chętne do okazania swojego miłosierdzia pielgrzymom powinny wypełnić deklarację noclegową. Można otrzymać ją w kościele lub samodzielnie wydrukować ze strony internetowej:  http://www.sdm.ichtis.info/pl/przyjmij-pielgrzyma/ a następnie, po wypełnieniu zostawić w zakrystii, biurze parafialnym lub u księży. Później pozostanie już tylko czekać na miłych gości J.

Wszelkich informacji odnośnie organizacji diecezjalnych ŚDM na terenie naszej parafii można uzyskać u Ani pod numerem telefonu: 535-123-337.

Natomiast osoby, które chciałyby pojechać do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem mogą kontaktować się z księdzem Tomaszem Gruszto z parafii pw. NMP Gwiazdy Morza w Świnoujściu, dekanalnym koordynatorem ŚDM.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.