„Módlmy się za nasz dekanat”. Takie przesłanie zostało skierowane do wszystkich parafii na terenie Świnoujścia. Treść modlitwy i regułę jej odmawiania znaleźliśmy na ulotce wyłożonej w naszym kościele. Zadałam sobie pytanie.

Kto jest autorem tej inicjatywy?

Jak ta inicjatywa zrodziła się?

Oto czego się dowiedziałam:

            Pomysł, aby wezwać mieszkańców Świnoujścia do modlitwy za miasto zrodził się we wspólnocie „Przystań”, działającej przy parafii Gwiazdy Morza. Pomysł dojrzewał kilka lat i wyrósł z przekonania, że miasto w którym żyjemy bardzo tego potrzebuje. Obserwujemy wokół siebie różne przejawy patologii, obojętność wobec tych zjawisk, brak troski o dobro wspólne. Członkowie wspólnoty z troską i niepokojem patrzyli na niewielkie zaangażowanie religijne swego otoczenia, nierozbudzoną duchowość, brak otwartości i solidarności.

Modlitwa za nasz dekanat jest prowadzona i realizowana przez Wspólnotę od trzech lat. Jest to przede wszystkim modlitwa o otwartość na wiarę i na działanie Boga w życiu mieszkańców Świnoujścia. To modlitwa o naszą przemianę.

A oto kilka informacji o Wspólnocie Przystań.

Jest nazywana wspólnotą „młodych dorosłych”. Skupia około 20 osób. Jej członkowie wywodzą się z grupy Oazowej. Początkowo poza wyjazdami oazowymi łączyło ich wspólne śpiewanie na mszach świętych a następnie wspólne wyjazdy na zgrupowania młodych do Taize. Tak budowała się wspólnota, która od 2008 roku zaczęła regularne spotkania modlitewne.

Początkowo modlitwa polegała na śpiewaniu kanonów ale jej sercem była, wyniesiona ze spotkań z Taize, modlitwa milczenia. Obecnie zmieniła się nieco forma modlitwy. Wspólnota na cotygodniowych spotkaniach modli się  „nieszporami” ale nadal „sercem modlitwy” jest chwila ciszy. Miejscem modlitwy jest parafia Gwiazdy Morza, a opiekunem wspólnoty ksiądz tej parafii Paweł Gulczyński.

Od około pół roku „młodzi dorośli” modlą się o rozeznanie powołania ich wspólnoty. Nie wiedzą jeszcze czy tym powołaniem będzie ewangelizacja, czy może praca wśród ludzi starych czy bezdomnych. Póki co wzywają do modlitwy za nasz dekanat. Zwieńczeniem tych modlitw było spotkanie wszystkich wspólnot dekanatu na terenie naszej parafii, w poniedziałek 15 czerwca. Msza św. w intencji dekanatu i grillowanie po niej. Organizatorzy byli mile zaskoczeni duża ilością uczestników spotkania i wystąpili z inicjatywą powołania Rady Wspólnot. Organ taki mógłby przyczynić się do zbliżenia i podejmowania wspólnych inicjatyw.

Były kiełbaski, ognisko, ciasto i miła atmosfera lecz przedstawicieli wspólnot naszej parafii niewielu.

kościół pw. MB Gwiazdy Morza w Świnoujściu

 Barbara C. Jackowska

 

Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.