Gazetka 03.05.2015

            Raz w miesiącu słyszymy w ogłoszeniach parafialnych, że w piątek po mszy świętej odbędzie się „patriotyczno – religijne śpiewanie”. Niestety tylko dla wąskiej grupy parafian jest to informacja istotna. Większość z nas uważa, że jest to wiadomość skierowana nie do mnie lecz do kogoś innego. Na spotkania z religijno – patriotyczną pieśnią przychodzi stale około 50 osób i widać, że przychodzą z potrzeby serca, a godzinne śpiewanie jest dla nich wzruszającym i budującym przeżyciem.

            Jak powstała idea patriotycznego śpiewania w naszej parafii, pytamy Waldemara Gołębiewskiego, historyka, członka grupy neokatechumenalnej i animatora tych spotkań.

            Pan Waldemar Gołębiewski powiedział, że sam pomysł wysunął chyba ksiądz Ignacy w związku z obchodami Święta Niepodległości w 2013 roku. Spotkanie tego dnia było bardzo liczne, a śpiew niezwykle żarliwy. Na panu Gołębiewskim zrobiło to wielkie wrażenie i choć wówczas nikt nie sądził, że patriotyczne śpiewanie będzie trwałym elementem spotkań w naszej parafii, to jednak tak się stało. Obecnie, co miesiąc, w drugi piątek miesiąca, po mszy świętej wieczornej jest spotkanie, w czasie którego zgromadzeni śpiewają pieśni religijne i patriotyczne. Przed każdą kolejną pieśnią pan Gołębiewski krótko informuje o jej historii. Na ekranie wyświetlany jest tekst, co ułatwia głośne wspólne śpiewanie. Aby pieśni pięknie wybrzmiały, konieczna jest osoba prowadząca. Rola ta przypada zazwyczaj księdzu Ignacemu, który gra na gitarze i pięknie śpiewa.

Stałym repertuarem są cztery pieśni: „Bogurodzica”, „Pieśń konfederatów barskich”, „Ojczyzno ma” i „Rota”. Poza tym śpiewamy pieśni powstańcze i wojenne.

Zdaniem pana Gołębiewskiego spotkania te mają głęboki sens, bowiem budują duchowość religijną, poprzez przypominanie roli Boga w naszych dziejach. Ubolewa, że w spotkaniach tych nie uczestniczy młodzież, dla której mogłyby one stać się lekcją patriotyzmu i bodźcem do głębszego wnikania w przeszłość. Próby zapraszania młodzieży z „Narodowego Świnoujścia” nie powiodły się. Pan Waldemar ma nadzieję, że zainspirowani przez nauczycieli uczniowie szkół średnich i gimnazjalnych zechcą poznać atmosferę tych historycznych i patriotycznych spotkań. Chciałby bowiem tchnąć ducha przeszłości w młode pokolenie.

Czasami odnosimy wrażenie, że patriotyzm, w najlepszym tego słowa znaczeniu, jest pojęciem zapomnianym. Nasi przodkowie pielęgnowali z wielkim wysiłkiem i poświęceniem, miłość Boga i Ojczyzny. My poprzez to patriotyczne śpiewanie staramy się ocalić ich od zapomnienia.

Bóg naszych ojców i dziś jest nad nami!

Więc nie dopuści upaść żadnej klęsce.

Wszak póki On był z naszymi ojcami,

Byli zwycięzce!

Bóg jest ucieczką i obroną naszą!

Póki On z nami, całe piekła pękną!

Ani ogniste smoki nas ustraszą

Ani ulękną.

(Juliusz Słowacki fragment „Pieśni konfederatów barskich”)

 

Redakcja

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.