Gazetka 22.03.2015

            Myślę, że wielu z nas było zaskoczonych informacją, że w naszym kościele będą wykonywane prace związane z nagłośnieniem. Może zadawaliśmy sobie pytania:

Czy to konieczne? Czy potrzebne? W jakim stopniu dotychczasowe nagłośnienie było niewystarczające?

            Moje własne obserwacje, a także argumenty przytoczone przez księdza wikarego przekonały mnie, że to inwestycja potrzebna i mająca wpływ na piękno, oprawę, a więc i na przeżywanie przez nas Eucharystii. Każde słowo, które zostaje wypowiedziane w trakcie mszy św. ma znaczenie i powinno być dobrze słyszane przez uczestników. Częścią mszy świętej jest liturgia słowa. Aby móc rozważać Słowo musi ono docierać do słuchaczy wyraźnie i z całą mocą.

Udział świeckich w życiu parafii to także ich udział w trakcie liturgii. Do udziału w liturgii konieczny jest mikrofon służący do czytań mszalnych oraz mikrofon bezprzewodowy służący do modlitwy wiernych. Zainstalowany w naszym kościele system nagłaśniający pozwala na korzystanie z kilku mikrofonów jednocześnie. A jest to bardzo potrzebne w wielu sytuacjach.

Na przykład w czasie mszy św. z udziałem dzieci, kiedy kapłan prowadzi z nimi dialog, a drugi śpiew przy akompaniamencie gitary, śpiewach patriotycznych, gdy ktoś daje świadectwo, przy jasełkach. Z osobnych mikrofonów korzystają również organista i śpiewająca schola.

Zainstalowane urządzenia pozwalają na przekazywanie dobrej jakości dźwięku organów i głosu organisty jednocześnie, co dotychczas nie było możliwe. Ważne jest również, że na zewnątrz kościoła dobrze teraz słychać zarówno organistę jak i organy. Nagłośnienie zewnętrzne jest potrzebne, szczególnie w okresie letnim, kiedy część wiernych stoi na zewnątrz, a także podczas mszy św. z udzielaniem sakramentu chrztu św., procesji, poświęceń i błogosławieństw przed świątynią. Nowe urządzenie nagłaśniające zwiększyło zasięg mikrofonów bezprzewodowych.

Jakość dźwięku została znacznie podniesiona poprzez zmianę systemu analogowego na cyfrowy. Zmiana ta ułatwia korzystanie z urządzeń multimedialnych. Na przykład, kiedy rzutnik odtwarza obraz, to dobrej jakości dźwięk może być podawany przez cyfrowe urządzenie nagłaśniające.

Dobra jakość dźwięku jest ważna dla wszystkich uczestniczących we mszy św., zarówno dla tych którzy mają dobry słuch, ale szczególnie dla tych którzy słyszą nieco gorzej. Ogromne znaczenie ma jednak dla tych, których słuch jest poważnie uszkodzony i którzy muszą korzystać z aparatów słuchowych. Aparaty słuchowe zazwyczaj wychwytują i wzmacniają wszystkie dźwięki, co doprowadza do zakłócenia w odbiorze dźwięków najgłośniejszych, a czasem po prostu piszczą wzbudzając się. Zainstalowana w naszym kościele tak zwana „pętla indukcyjna” pozwala na zniwelowanie zakłóceń po wyłączeniu wzmacniacza aparatu słuchowego. Osoby używające aparatów słuchowych potwierdziły skuteczność urządzenia.

Zdecydowana część projektu modernizacji nagłośnienia, które rozpoczęte zostało jesienią 2013 roku (nabycie nowych mikrofonów na ołtarz, ambonę, miejsce przewodniczenia i do komentarzy) została już zrealizowana. Do wykonania pozostało lepsze dostrojenie dźwięków i cyfrowe przekazywanie głosu z urządzeń komputerowych.

Z pewnością inwestycja ta dobrze będzie nam służyła.

Barbara C. Jackowska

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.