Gazetka 22.02.2015

W ostatni poniedziałek odbyło się zapowiadanie spotkanie Rady Duszpasterskiej, w której udział wzięli przedstawiciele nieomal wszystkich Grup Duszpasterskich, funkcjonujących przy naszej parafii.

Pierwsza część spotkania poświęcona była sprawozdaniu za rok duszpasterski 2014, które ks. proboszcz przedstawił podczas każdej mszy św. w ostatnią niedzielę. Ponownie przeanalizowano podstawowe dane statystyczne, które są tylko częścią prawdy o naszej parafii. Przypomnijmy: na terenie parafii zameldowanych jest 2596 osób; na spotkania duszpasterskie (kolędowe) zaprosiło księdza 470 rodzin (ok. 65%), systematycznie w niedzielę we mszy świętej uczestniczy ok. 15% parafian. Dużą część osób korzystających z posług w naszym kościele stanowią osoby przyjezdne: kuracjusze, wczasowicze i turyści.

W trakcie spotkania wyrażono zaniepokojenie tym, iż coraz mniejsza liczba dzieci i młodzieży uczestniczy we mszy św. i w życiu parafii. Sytuacja ta wynika przede wszystkim z faktu, że w ostatnich latach rodzi się zdecydowanie mniej dzieci. Ponadto na terenie naszej parafii nie ma szkoły, a co za tym idzie, nie jest prowadzona katechizacja, która silniej związuje dzieci z księdzem katechetą i z parafią. W związku z tym powstaje potrzeba powołania duszpasterstwa młodzieży i poradnictwa rodzinnego nie w ramach parafii lecz w ramach dekanatu - miasta. Tak zorganizowane duszpasterstwo będzie z pewnością bardziej atrakcyjne i należy się spodziewać, że prowadzone będzie przez osoby specjalnie przygotowanych do tej posługi.

Ksiądz proboszcz podkreślił, że praca kapłanów w naszej parafii skupia się w dużym stopniu na posłudze ludziom starszym, chorym oraz tym którzy pozostają na obrzeżach Kościoła.

Osobnymi tematami bardzo otwartej i szczerej rozmowy, w której dużą aktywność wykazywały osoby świeckie, były sprawy związane z ostatnimi zmianami, które możemy obserwować w naszej parafii, a mianowicie:

– zwiększonym i coraz bardziej świadomym udziałem osób świeckich w liturgii,

– nowymi możliwościami dotyczącymi sakramentu spowiedzi (rozmównica),

– nowym nagłośnieniem (jeszcze w trakcie dostrajania), a które umożliwia pełne uczestnictwo osobom niedosłyszącym oraz pozwala słyszeć organistę i scholę na zewnątrz.

Pięknie sprawowana liturgia, w której wszyscy członkowie wspólnoty mają możliwość w pełni uczestniczyć i aktywnie się zaangażować jest przecież najwspanialszą formą uwielbienia Boga i zjednoczenia się z Nim.

Duża część spotkania poświęcona była również inicjatywie zorganizowania 2-dniowej pielgrzymki do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu i Karmelu w Szczecinie z okazji Roku Życia Konsekrowanego w dniach 13-14 czerwca (sobota – niedziela). O tej inicjatywie napiszemy jeszcze szczegółowo odrębnie, ale już dzisiaj warto sobie zaplanować czas i zarezerwować miejsce. Od ilości zgłoszeń uzależnione będzie to czy zamówimy duży czy mniejszy autobus. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

Spotkanie zakończyła radosna modlitwa i świadomość, że dobrze jest być RAZEM w naszej parafii i myśleć o niej odpowiedzialnie RAZEM.

Życzymy dobrego tygodnia – Redakcja