Gazetka 08.02.2015

W 2002 roku ukazało się trzecie wzorcowe wydanie Mszału Rzymskiego, a wraz z nim nowe Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego - dokument zawierający zbiór podstawowych norm regulujących sposób odprawiania mszy świętej w zwyczajnej formie w Kościele katolickim. Tekst Wprowadzenia w przekładzie polskim, przyjęty przez Konferencję Episkopatu Polski, został potwierdzony przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 6 listopada 2003 r. Dekretem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu, Prymasa Polski, ks. Józefa Kardynała Glempa przepisy zawarte w tym wprowadzeniu obowiązują w Polsce od dnia 25 lutego 2004 r.

Przepisy dotyczące milczenia znajdujemy w punktach 45, 56 i 66. Mają one następującą treść:

Pkt 45. Należy również zachować w odpowiednim czasie pełne czci milczenie. Jego natura zależy od czasu, w jakim jest przewidziane w poszczególnych obrzędach.

W akcie pokuty i po wezwaniu do modlitwy wierni skupiają się w sobie; po czytaniu lub homilii krótko rozważają to, co usłyszeli; po Komunii świętej zaś wychwalają Boga w sercu i modlą się do Niego.

Godne pochwały jest zachowanie milczenia w kościele, w zakrystii i w przylegających do niej pomieszczeniach już przed rozpoczęciem celebracji, aby wszyscy pobożnie i godnie przygotowali się do sprawowania świętych czynności.

Pkt 56. Liturgię słowa należy sprawować tak, aby sprzyjała medytacji. Dlatego trzeba unikać jakiegokolwiek pośpiechu, który utrudniałby skupienie. Stosowne są w niej także odpowiednie do poziomu zgromadzenia krótkie chwile milczenia, w których wierni mogliby przyjąć słowo sercem i przygotować na nie odpowiedź przez modlitwę. Te chwile ciszy można z pożytkiem zachować np. przed samym rozpoczęciem liturgii słowa, po pierwszym i drugim czytaniu oraz po homilii (pkt 66: zaleca się zachowanie po homilii krótkiej chwili milczenia).

Starajmy się realizować wskazane założenia przygotowanych nam w liturgii przestrzeni ciszy, by modląc się we Wspólnocie, być z Bogiem również sam na sam:

- w akcie pokutnym           rozeznać stan duszy i przedłożyć go miłosierdziu Bożemu

- po wezwaniu do modlitwy skupić się w sobie wzbudzając intencję danej Eucharystii

- po czytaniach i homilii  rozważać to, cośmy usłyszeli; przyjąć słowo sercem i przygotować na nie odpowiedź przez modlitwę

- po Komunii świętej           wychwalać Boga w sercu i modlić się do Niego.

Pełny tekst Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego znajdziemy pod adresem:www.kkbids.episkopat.pl

 

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.