Gazetka 01.02.2015

W niedzielę 25 stycznia 2015 roku, a więc w dniu w którym skończył się tydzień modlitw o jedność chrześcijan, odczytany został apel o świętowaniu niedzieli, w którym zwraca się uwagę na potrzebę odkrycia na nowo wartości wspólnotowego świętowania niedzieli zgodnie ze swoją wiarą. Autorzy zwracają uwagę aby „przynajmniej jeden dzień w tygodniu poświęcić Bogu, sobie i bliźniemu; wypoczywać fizycznie, intelektualnie, duchowo”

To apel wart refleksji, ale szczególnie zabrzmiał on właśnie w dniu kończącym tydzień modlitw o jedność chrześcijan, bowiem podpisany został przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz przez siedmiu biskupów reprezentujących kościoły chrześcijańskie działające w Polsce.

W imieniu Kościoła rzymskokatolickiego dokument podpisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Sygnatariuszami dokumentu byli także przedstawiciele Kościołów wchodzących w skład Polskiej Rady Ekumenicznej a mianowicie: przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, biskup Kościoła Polskokatolickiego, biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski.

Dla słuchających tej odezwy było chyba zaskoczeniem wydanie takiego wspólnego oświadczenia. Nie często słyszymy wspólne oświadczenia kościołów chrześcijańskich. Czasami mówimy o zagadnieniach ekumenizmu, o prowadzonych spotkaniach ekumenicznych, próbach porozumienia, ale rzadziej o konkretnych problemach i trudnościach w porozumieniu oraz o tym co nas różni a co łączy, czy możliwe jest porozumienie a może nie jest ono konieczne i wystarczy, że będziemy szanowali swoją odrębność?

W Polsce zarejestrowanych jest wiele kościołów i zgromadzeń chrześcijańskich. Zdecydowanie najliczniejszy jest Kościół rzymskokatolicki. Znacznie mniej liczne są Kościoły greckokatolicki, starokatolicki, prawosławny, protestancki. W ramach Kościoła protestanckiego działają ewangelicy, zielonoświątkowcy, adwentyści i inne grupy.

Czy wiemy jakie kościoły chrześcijańskie znajdują się w Świnoujściu?

Istnieje tu „Maranatha” Kościół Chrześcijan Baptystów w Świnoujściu mający swoją siedzibę przy ulicy Wojska Polskiego 94, a także „Jeruzalem” Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan mający siedzibę przy ul. Grudziądzkiej 5.

Są tak blisko, a chyba mało o nich wiemy.

Życzymy dobrego tygodnia Redakcja