Gazetka 28.12.2014

Minęły święta Bożego Narodzenia. Kolejne obchody tego Święta są już przeszłością, tak jak te wszystkie które dane nam było przeżyć. Pomyślmy jakie one były. Czy świadomość, że świętujemy Dzień Bożego Wcielenia towarzyszyła nam przez te dni? Jak mocno objęliśmy to refleksją? Ile w tych świętach było zabiegania, biesiadowania, cieszenia się obecnością bliskich? Ile było chwil wyciszenia w których mogliśmy pomyśleć o tych których już z nami nie ma?  Ile chwil w których mogliśmy skupić się nad dobrą książką?

Jeśli w ostatnim okresie nie czytaliście książki, która była by dla was ważna, to polecamy lekturę książki Ewy Kiedo pod tytułem „Osobliwe skutki małżeństwa”

Książka ta, „to pociągająca eseistyczna medytacja o sakramencie małżeństwa. Pociągająca – bo gdy się ją czyta, to aż się chce żenić, by móc doświadczyć tego, o czym pisze autorka. Przenikają się w tej książce erotyka i mistyka, fizyczność i duchowość, eros i agape, zwyczajność i misterium. Jest to zarazem medytacja eseistyczna – bo napisana w osobistym tonie, zrozumiale i pięknie. Spotykają się na kartach tej książki Fiodor Dostojewski i Kabaret Starszych Panów; fragmenty Pieśni nad Pieśniami przeplatają się z tekstami rockowych zespołów Frühstuck i Armia; słowa papieży współbrzmią z dialogami z serialu Ranczo; wielcy prawosławni myśliciele sąsiadują z bohaterami filmu Shrek. A pod umiejętnym piórem Ewy Kiedio nie jest to żaden miszmasz, lecz spójna całość.” Tak o tej książce pisze Zbigniew Nosowski.

A oto fragment książki:

"Jeśli przyjmujemy, że Bóg jest obecny w naszym związku, że w szczególny sposób ukazuje się nam w osobie męża/żony, to miejmy pewność, że tarza się z nami po śniegu, tańczy boogie-woogie i gra w scrabble. Niektórzy żartują, że to jedyny małżeński trójkąt uznawany przez chrześcijan. Niezależnie od tego, jak oceniamy ten dowcip, co do jednego nie ma wątpliwości – ze swoim mężem/swoją żoną nigdy nie jesteśmy tylko we dwoje."

Książkę można nabyć pod adresem: www.wiez.pl

Dla tych, którzy potrzebują pomocy w porządkowaniu swego sumienia gorąco polecam lekturę  wypowiedzi papieża Franciszka skierowaną do swoich współpracowników. W wystąpieniu tym papież zaznaczył, że wymienione przez niego choroby i pokusy, dotyczą nie tylko Kurii, ale są zagrożeniem dla każdego chrześcijanina i każdej Kurii, wspólnoty, zgromadzenia, parafii, ruchu kościelnego. Z tą bardzo poruszającą i potrzebną dla każdego wypowiedzią możemy zapoznać się pod adresem: http://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/

Życzymy dobrego tygodnia J Redakcja