Gazetka 14.12.2014

W ostatnim numerze gazetki zadaliśmy sobie pytanie jak Kościół przygotowuje do sakramentu małżeństwa?

Pierwszym etapem tego przygotowania jest, tak zwane, przygotowanie dalsze. Jest ono prowadzone już w starszych klasach szkoły podstawowej w ramach katechezy. Obejmuje ono problemy kształtowania charakteru, kwestię ofiarności w stosunkach międzyludzkich, altruizmu, potrzebę odpowiedzialności i poświęcenia w rodzinie. 

Następnym etapem jest przygotowanie bliższe. Jest ono realizowane również w trakcie katechezy, ale dopiero w szkołach ponadgimnazjalnych. W programie tej katechezy omawia się między innymi zagadnienia powołania człowieka do miłości, problemy wynikające z ludzkiej płciowości, a także zagadnienia dotyczące wartości miłości, wierności i odpowiedzialności w małżeństwie.

Ostatnim etapem przygotowania jest tak zwane przygotowanie bezpośrednie. Przygotowanie to realizuje się poprzez katechezy przedmałżeńskie. W trakcie tych katechez omawianych jest 10 tematów będących przygotowaniem do życia w rodzinie. 7 tematów dotyczy duchowości i wykład prowadzony jest przez kapłana. 3 tematy dotyczą innych kwestii i wykład prowadzą eksperci.

Ten wyżej przedstawiony program to jest taki program minimum. Dla tych narzeczonych, którzy oczekują pełniejszego przygotowania są ciekawe propozycje. Jedną z nich jest na przykład forma warsztatów.Ta forma przygotowania do sakramentu małżeństwa, kładzie nacisk na pracę indywidualną narzeczonych w parach. Aktualne tematy do dyskusji, obecność na każdym spotkaniu doświadczonego małżeństwa oraz duszpasterza, a także mała grupa uczestników sprawiają, że jest to forma bardzo atrakcyjna dla uczestniczących w niej par.

Inną formą przygotowania są tak zwane „wieczory dla zakochanych”, bądź „rekolekcje/weekendy dla narzeczonych”. W obu programach podstawową metodą jest praca własna narzeczonych. Inspirują do niej wprowadzenia i świadectwa małżeństw oraz kapłanów – animatorów Spotkań Małżeńskich. Uczestnicy - w swoich parach - mają możliwość pełniejszego poznania własnych cech osobowości i oczekiwań, a także ustalenia wspólnej hierarchii ważności spraw w życiu. Uczą się również jak rozwiązywać konflikty i jak budować autonomię swojego związku. Odkrywają czym jest naprawdę sakrament małżeństwa, rozpoznają miejsce wiary w swoim życiu. Dowiadują się podstawowych spraw z zakresu nauki Kościoła o małżeństwie i rodzinie. Praca ma charakter warsztatowy.

Wieczory dla Zakochanych to 9 spotkań, trwających ok. 3 godzin każde. Spotkania odbywają się jeden raz w tygodniu, przy parafii lub w ośrodkach duszpasterskich. Rekolekcje dla Narzeczonych prowadzone są w formie wyjazdowej, w domach rekolekcyjnych. Rozpoczynają się w piątek ok. godz. 17:30, a kończą w niedzielę obiadem.

Wieczory dla Zakochanych prowadzone są w dużych ośrodkach miejskich bądź przy zakonach. Mieszkańcy mniejszych miejscowości mają do nich ograniczony dostęp. Jak więc z przygotowaniem do sakramentu małżeństwa radzą sobie mniejsze ośrodki? Jak z tym problemem radzimy sobie w naszej parafii i w naszym dekanacie?

Naszym czytelnikom życzymy spokojnych radosnych Świąt Bożego Narodzenia, życząc jednocześnie, abyśmy znaleźli czas na refleksję o prawdziwym sensie tego Święta.

Redakcja

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.