Gazetka 30.11.2014

  W naszej parafii rozpoczynają się rekolekcje, które prowadzić będzie ksiądz Piotr Stawarz salwatorianin, doświadczony rekolekcjonista, kierownik duchowy, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Trzebini. Oto kilka podstawowych informacji o tym Zgromadzeniu.

Salwatorianie to zgromadzenie zakonne, którego oficjalna nazwa brzmi Towarzystwo Boskiego Zbawiciela. Założycielem zgromadzenia byłSługa Boży ojciec Franciszek Maria od Krzyża Jordan. Powstało ono 8 grudnia 1881 roku w Rzymie.Do Rodziny Salwatoriańskiej należą również siostry zakonne (Kongregacja Sióstr Boskiego Zbawiciela) i świeccy (Międzynarodowa Wspólnota Boskiego Zbawiciela).

 Członkowie Zgromadzenia prowadzą działalność apostolską w 40 krajach. W 1927 erygowano Prowincję Polską.Polscy Salwatorianie oprócz Polski pracują w USA, Meksyku, Kanadzie, Australii, Brazylii, Rosji, Białorusi, Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech, Szwajcarii, w Niemczech, w Czechach i na misjach: w Tanzanii, w Kongo, na Filipinach i w Indiach. Jednym z nowych apostolatów w Polsce są prowadzone w Krakowie i Trzebini Centra Formacji Duchowej. Organizowane są tam rekolekcje i sesje dla wszystkich chętnych oraz kursy formacyjne dla kapłanów i osób konsekrowanych. Salwatorianie w Trzebini oferują wiele ciekawych propozycji dla osób chcących pogłębić swoją wiarę.Szczegółów o tych propozycjach można się dowiedzieć na ich stronie pod adresem www.cfd.salwatorianie.pl i www.cfdtrzebinia.salwatorianie.pl. W domu zgromadzenia w niedalekim Międzywodziu, od kilku miesięcy również organizowane są rekolekcje. Osoby zainteresowane mogą wziąć w nich udział www.miedzywodzie.sds.pl.

 Patronami zgromadzenia są: Najświętsza Maryja Panna Matka Zbawiciela, Apostołowie, św. Michał Archanioł i św. Józef. Całe zgromadzenie jest poświęcone Jezusowi – Boskiemu Zbawicielowi. Strojem salwatorianów jest prosty, czarny habit przepasany czarnym sznurem z czterema węzłami symbolizującymi śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz zobowiązanie do apostolstwa.

 Założyciel zgromadzenia mówił: dopóki żyje na świecie choćby jeden człowiek, który nie kocha Boga ponad wszystko, nie wolno ci ani na chwilę spocząć.

 

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.