Gazetka 16.11.2014

Dzisiaj cały świat chrześcijański czci Jezusa Chrystusa jako Króla Całego Wszechświata. Jest to święto kluczowe w całym Kościele Powszechnym, ponieważ spaja cały rok liturgiczny. Tak więc uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zarówno kończy, jak i rozpoczyna kolejny cykl ewolucji ludzkości na drodze do zbawienia.

Rok liturgiczny posiada dwa cykle świąteczne: związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.

Cykl Paschalny — Wielkanocny. Najstarszą i początkowo jedyną uroczystością doroczną w Kościele była Wielkanoc, Paschalne Misterium Jezusa Chrystusa. Korzeniami swymi sięga ona Paschy Starego Testamentu. Była ona dla narodu izraelskiego pamiątką wyzwolenia z niewoli egipskiej, wielkiego dzieła zbawczego, dokonanego przez Boga. Treścią chrześcijańskiej Paschy, po polsku zwanej Wielkanocą, jest nowe, o wiele większe wyzwolenie, którego dokonał Chrystus dla całej ludzkości przez swoją śmierć i zmartwychwstanie.

Cykl Bożonarodzeniowy. Obok Wielkanocy Kościół obchodzi Boże Narodzenie jako drugą wielką uroczystość, pamiątkę wcielenia Jezusa, który narodził się z Maryi Panny. Oddajemy Mu cześć jako prawdziwemu człowiekowi i Synowi Bożemu. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem Adwentu, a uroczystość Objawienia Pańskiego (Epifania) kończy ten drugi cykl roku liturgicznego — cykl bożonarodzeniowy.

Oba wyżej omówione cykle świąteczne z przypadającymi pomiędzy nimi niedzielami w ciągu roku, tzw. niedzielami zielonymi, składają się na rok liturgiczny, rok kościelny.

Celem roku kościelnego, wszystkich uroczystości i świąt liturgicznych jest między innymi lepsze poznanie Chrystusa, głębsze zrozumienie prawdy o Jego zmartwychwstaniu i mocy Jego miłości. (Powyższy tekst jest adaptacją fragmentu Wprowadzenia do Mszału pod red. ks Tadeusz Loska SJ)

O księdzu wikariuszu

W dniu 21 listopada ksiądz Janusz obchodził swoje imieniny. Zdradził również, że w najbliższych dniach skończy 60 lat. Spodziewaliśmy się, że to właściwy moment aby ksiądz Janusz powiedział nam coś o sobie. Dla wielu parafian wyciszony, skupiony i życzliwie uśmiechnięty wikary jest człowiekiem mało nam znanym. Kiedy prosiliśmy o te okolicznościowe zwierzenia, to nie wścibstwo czy niedyskrecja nami kierowała, ale zwyczajna chęć bliższego poznania kogoś, kto jest między nami i w wielu parafianach budzi sympatię i szacunek.

Nie spodziewaliśmy się, choć pewnie było to do przewidzenia, że ksiądz Janusz nie zechce o sobie opowiedzieć. Z uśmiechem wyjaśnił, że mówienie o sobie jest dla niego bardzo stresujące, ale zapewnił, że na imieniny w przyszłym roku, kiedy będzie już „po 60–tce” odpowie na nasze pytania. Poczekamy.

Zatem księże Januszu z okazji imienin i zbliżających się urodzin życzymy zdrowia i radości wynikającej z głębokiego, nieustającego przekonania, że jest ksiądz nam wszystkim bardzo potrzebny

Życzymy dobrego tygodnia J Redakcja

 

Kontakt z redakcją Gazetki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.