Państwo i Kościół

Następna w kolejności była prelekcja dr Agnieszki Muzyk – Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Wykład dotyczył konkretnych inicjatyw, jakich może podjąć się samorząd i Kościół, aby doprowadzić do zmiany nawyków i myślenia Polaków w sprawie uzależnienia. W jej ocenie samorządy powinny skupiać się na: ograniczaniu spożycia napojów alkoholowych, inicjowaniu przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie spożywania tych napojów, przeciwdziałaniu powstawania i usuwaniu następstw nadużywania alkoholu, wspieraniu działalności w tym zakresie organizacji społecznych i zakładów pracy oraz tworzeniu właściwych składów osobowych gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

To co może zrobić Kościół to przede wszystkim wspieranie wydarzeń bezalkoholowych, działalności duszpasterzy trzeźwości, grup samopomocowych i KWC oraz umieszczanie wykwalifikowanych w temacie uzależnienia kapłanów w komisjach samorządowych. Wykład w ogólnym zarysie przedstawił w jaki sposób państwo może współpracować  z Kościołem w pracy trzeźwościowej.

Podnosić poziom kultury

Kolejnym bardzo ważnym tematem, był wpływ popkultury na dzisiejszego człowieka. O tym jak bardzo musimy uważać na poziom kultury w przestrzeni publicznej i naszym życiu opowiedziała w swojej prelekcji pedagog i dziennikarz, Magdalena Nawrocka. Wykład został rozpoczęty słowami, które możemy uznać za przestrogę: „Dopóki nie zadbamy o poziom kultury, tym trudniej będzie młodemu pokoleniu wyjaśnić, że dzisiejsze zachowania normalne odbiegają od normalności”.

Prelegentka w dalszej części wykładu zwróciła uwagę na te zachowania, które już dziś zdecydowanie odbiegają od normy. Co też istotne, przyrównała je do zachowań, które możemy często zaobserwować u osób nadużywających alkoholu i substancji psychoaktywnych. Są to między innymi: agresja, wulgarność, seksualizacja, egoizm oraz autodestrukcja. Dziennikarka podczas prelekcji przyjrzała się każdej z tej cech z osobna i podała konkretne działanie, które można zastosować, by zminimalizować ich występowanie w życiu młodego człowieka.

Dziś łatwiej odstawić cukier niż Facebooka

Temat cyberuzależnień, a szczególnie tych związanych z mediami społecznościowymi przybliżyła nam dr Ilona Nowosad. Na wstępie usłyszeliśmy kilka niepokojących faktów. Według danych z lutego 2023 r. statystyczny Polak ma przy sobie smartfona przez 13 godzin dziennie. Aktywnie na całym świecie z mediów społecznościowych korzysta 2/3 ludności. Prelegentka podała również skutki nadmiernego korzystania z social mediów. Według badań do jednych z największych konsekwencji można zaliczyć: ciągłe poczucie osamotnienia, FOMO (fear of missing out – poczucie, że coś nas omija), wzmożony niepokój, negacja własnego ciała.

Nadmierne korzystanie z social mediów może mieć również wpływ na nasze ciało. Okazuje się, iż media społecznościowe mogą prowadzić do zwiększenia prawdopodobieństwa zawału serca oraz cukrzycy. Ilona Nowosad wytłumaczyła dokładnie w jaki sposób social media działają na człowieka, prowadząc do uzależnienia. Biorąc pod uwagę aspekt somatyczny – oddziaływanie na układ nagrody oraz zwiększanie poziomu dopaminy, jak i ten psychologiczny – ciągła potrzeba bodźców oraz treści dostarczanych przez media społecznościowe. Niebagatelny wpływ mają tutaj twórcy konkretnych mediów, którzy dbają o to, aby nieustannie dostarczać coraz to nowsze usprawnienia mające zachęcać nowych użytkowników do korzystania z ich usług.

kl. Bartłomiej Cytowski

nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.