Od kilku lat obserwujemy w Kościele Katolickim spadek powołań. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że jest to spadek drastyczny. W 2022 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych zgłosiło się o 20% mniej osób niż w roku 2021. Jest na pewno wiele czynników, przez które sytuacja wygląda jak wygląda i ten artykuł nie będzie skupiać się na tych konkretnych powodach. Bardziej chodzi o sam wniosek – kleryków jest coraz mniej – i jest to fakt. Spadek powołań rodzi pewne obawy. Patrząc na to ile kapłanów w ciągu roku umiera i niestety też odchodzi z kapłaństwa, możemy się spodziewać tego, że liczba księży będzie się stale i coraz szybciej zmniejszać. Co zatem można z tym zrobić? A bardziej – co z tym faktem mogą zrobić osoby, które powołania kapłańskiego realizować nie zamierzają (oprócz kapłaństwa powszechnego, oczywiście). Otóż, jest proste rozwiązanie – musimy stale pamiętać o tym, by za powołanych się modlić.

Zaczynając jednak od początku, musimy zdać sobie sprawę z tego, że „pierwszym seminarium” jest dom rodzinny. Aby spełniał on funkcję formacyjną, musi być to dom w którym zapewnione są warunki do rozwoju, w tym właśnie również duchowego. Są znane przypadki osób, które zostają kapłanami lub osobami życia konsekrowanego i pochodzą z rodzin niewierzących, ale zdecydowana większość powołanych to te, które fundament wiary otrzymały od rodziny. To właśnie w zaciszu domowym zaczyna się Boże dzieło, które później daje piękne owoce. Aby tak się działo musimy zawsze pamiętać o tym, by w naszych modlitwach nie brakowało próśb o uświęcanie polskich rodzin.

Jeżeli chodzi o uświęcanie – pamiętajmy o tym, aby zawsze kiedy modlimy się o powołania kapłańskie, dodawać słowo – święte. Módlmy się za ŚWIĘTE powołania kapłańskie. Nie chcemy powołań byle jakich. Chcemy, aby osoby wybrane przez Boga dążyły do świętości, a nie do normalności lub co gorzej – zła. Prośmy o to, aby były to osoby pełne cnót, które same kiedyś będą dla nas pomocą do tego, by dotrzeć do Boga. Aby pomimo swojej grzeszności i ludzkiej ułomności były to osoby, które będą zawsze podążać w kierunku Jezusa Chrystusa. Aby były to osoby otwarte na drugiego człowieka i na jego problemy, aby zawsze poświęcali się służąc Bogu i ludziom.

Na koniec zwracam się z prośbą o modlitwę – właśnie o święte nowe powołania kapłańskie. Za wszystkich młodych (i nie tylko!) ludzi, którzy poczuli w sobie Boże zawołanie. O odwagę, by byli gotowi na to, by pójść za Jezusem. Za wszystkich tych, którzy już są w seminariach lub zakonach i przechodzą proces formacji – o to, aby dobrze rozeznali swoją drogę, a jeżeli taka będzie wola Boga, by byli świętymi kapłanami. Starajmy się również w naszych modlitwach pamiętać o tych, którzy odeszli z seminariów – niezależnie czy było to wskutek rozeznania bardziej odpowiedniej dla nich drogi, czy z innych powodów. Módlmy się o to, by w ich życiu nie zabrakło gorliwości do dalszego poznawania Pana Boga. I oczywiście módlmy się za kapłanów – za wszystkich księży, którzy przechodzą w dalszym ciągu proces formacji na ziemi. O to, aby zawsze swoim postępowaniem i postawą dawali świadectwo życia w bliskiej relacji z Jezusem Chrystusem.

kl. Bartek

Modlitwa Benedykta XVI w intencji powołań

Ojcze, spraw, by wśród chrześcijan rozkwitały liczne i święte powołania kapłańskie, które będą podtrzymywały żywą wiarę i strzegły wdzięczną pamięć o Twoim Synu Jezusie poprzez głoszenie Jego słowa i sprawowani Sakramentów, za pomocą których nieustannie odnawiasz Twoich wiernych. Daj nam świętych szafarzy Twojego ołtarza, którzy będą mądrymi i żarliwymi stróżami Eucharystii, Sakramentu najwyższego daru Chrystusa dla zbawienia świata.

Powołuj sługi Twego miłosierdzia, którzy poprzez sakrament Pojednania będą rozszerzać radość Twojego przebaczenia. Spraw, Panie, by Kościół przyjmował z radością liczne natchnienia Ducha Twojego Syna i posłuszny Jego wskazaniom troszczył się o powołanie kapłańskie i do życia konsekrowanego. Wspieraj Biskupów, kapłanów i diakonów, osoby konsekrowane i wszystkich ochrzczonych w Chrystusie, aby wiernie wypełniali swoje posłannictwo w służbie Ewangelii. Prosimy Cię o to przez Chrystusa Pana naszego. Amen.