24 czerwca 2022 roku z inicjatywy ks. abpa Andrzeja Dzięgi metropolity szczecińsko-kamieńskiego i ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka ordynariusza diecezji bydgoskiej odbyła się centralna uroczystość poświęcenia siebie i naszej Ojczyzny Sercu Jezusa Króla przez Niepokalane Serce Maryi w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Chrystusa Króla w Chojnie – archidiecezja szczecińsko- kamieńska.

Wymienione Sanktuarium znajduje się w odległości 160 km od Świnoujścia. Drogę tę można pokonać samochodem w około dwie i pół godziny. Powstało ono na bazie kościoła parafialnego poświęconego w 1913 roku. Jest to budowla neogotycka, której kustoszem jest ks. Mariusz Matuszak.

Uroczystość poprzedziło duchowe przygotowanie, które odbyło się za pośrednictwem kanału You tube Teobańkologia poprzez odprawienie nowenny przez Ks. Teodora Sawielewicza. Przez dziewięć kolejnych dni od 15 czerwca o godzinie 20:20 wykorzystując łączność online odmawiano wspólnie Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa połączoną z modlitwą różańcową. Pierwszy różaniec poprowadził Ks. Dominik Chmielewski SDB założyciel i opiekun duchowy wspólnoty Wojownicy Maryi.

W uroczystości brali udział wierni z różnych stron Polski i świata, między innymi Krystyna Kiwacz z Telewizji Chrystusa Króla nadawanej z USA. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych z województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydenta Siemianowic Śląskich Rafała Piecha wraz z małżonką. Relację na żywo z ceremonii udostępniła Telewizja internetowa wRealu24, a osobiście uczestniczył w niej jej redaktor naczelny – Marcin Rola.

O godzinie 18:00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. prof. Tadeusz Guz z KUL-u. On także wygłosił homilię. Miała ona rys historyczny oraz nawiązywała do obecnej sytuacji w kościele katolickim. (można jej odsłuchać na kanale Youtube wRealu24 pt.  „ uroczystości zawierzenia Polski NSPJ!). O godzinie 21:00 odbył się Apel Jasnogórski, a po nim nastąpiło uroczyste odczytanie AKTU OSOBISTEGO POŚWIĘCENIA NAJŚWIĘTSZEMU SERCU JEZUSOWEMU, NIEPOKALANEMU SERCU MARYI oraz AKTU UZNANIA JEZUSA CHRYSTUSA ZA JEDYNEGO KRÓLA I PANA NASZEGO SERCA, MAŁŻENSTWA, RODZINY I OJCZYZNY. Każdy miał przed sobą wydrukowany tekst aktów zawierzenia, które na głos były odczytywane przez Ks. Proboszcza Mariusza Matuszaka. Po „ ja” zebrani  wymieniali siebie z imienia i nazwiska. Każdy akt kończył się trzykrotnym wypowiedzeniem słowa Amen.

Bezpośrednio po zawierzeniu się Jezusowi Chrystusowi i Niepokalanemu Sercu Maryi odmówiono różaniec. Po głównych uroczystościach była możliwość całonocnej adoracji Najświętszego sakramentu. Chętni mogli to czynić w różny sposób, nawet modląc się krzyżem na posadzce Sanktuarium.

Na podkreślenie zasługuje fakt bardzo dobrej organizacji tej uroczystości. Zabezpieczono widoczność ceremonii na telebimie przed Sanktuarium, dobre nagłośnienie, ławki i krzesła na zewnątrz. Dla uczestników ceremonii były udostępnione miejsca parkingowe oraz toalety. Po mszy parafianie częstowali Gości wypiekami i napojami; kawą i herbatą. Warto odwiedzić to Sanktuarium, bo kto tam raz był, to powraca

Grażyna Kępa, Ewa Dziedzicka

Panie Jezu Chryste, Królu nieba i ziemi, Ja uznaję Ciebie Królem swego serca, małżeństwa, mojej rodziny oraz naszej Ojczyzny. Tobie oddaję cześć i uwielbienie. Przyrzekam całym dalszym życiem swoim dbać o Twoją chwałę i zawsze dziękować Ci za Twoje nieskończone Miłosierdzie, które okazujesz z pokolenia na pokolenie. Uroczyście obieram Ciebie, Panie, Jezu Chryste za mojego PANA i KRÓLA, gdyż wielkie rzeczy uczyniłeś dla nas. Matkę Twoją, Niepokalaną Dziewicę Maryję ponownie przyrzekam czcić jako PANIĄ i KRÓLOWĄ naszej umiłowanej Ojczyzny. Jezu Chryste, Ty jesteś Panem nieba i ziemi. Bądź KRÓLEM mojego życia i   serca, bądź Królem mojej rodziny, bądź PANEM i KRÓLEM w Polsce, Ojczyźnie naszej, w tym pokoleniu i po wszystkie czasy. Niech przez moje życie zgodne z  przykazaniami Bożymi wzrasta Twoje Królestwo Pokoju, Prawdy, Sprawiedliwości i Miłości. Proszę o to Ciebie, Panie Jezu Chryste, który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen