W sobotę i niedzielę (21-22.11.2015r.) odbyły się spotkania rodziców, również w naszej parafii z s. Małgorzatą Więczkowską pod wspólnym tytułem: Co we współczesnym świecie mediów zagraża dzieciom i młodzieży? Siostra Małgorzata prowadziła wykłady z prezentacjami multimedialnymi odpowiadając m.in. na pytania: Czy wiesz co czyta i ogląda Twoje dziecko? Dlaczego dzieci są czasami tak agresywne? Co może niszczyć osobowość Twojego dziecka? Czy telewizja i komputer jest dobrym wychowawcą? Czy demencja cyfrowa zagraża naszym rodzinom?

 Ukazywała jak gry komputerowe – wirtualny plac zabaw współczesnego dziecka – wpływają: na jego psychikę, postawy i system wartości. Pokazywała, które programy telewizyjne manipulują i próbują za nas wychować nasze dzieci i młodzież, seksualizują młode pokolenie, oswajają ze złem, mieszając je z dobrem, wprowadzają w sferę okultyzmu, sekt, uczą czarów.

 Tłumaczyła na czym polega manga i anime, jakie wartości czerpie z religii i tradycji Japonii, czy Indii, z tradycji sztuk walk wschodnich, jak są to odmienne i mało zrozumiałe doświadczenia i zachowania dla naszej religii i kultury.

 Jasno komunikowała, iż media nie są czymś złym, lecz sposób z nich korzystania może być niewłaściwy. Także badania niezależne od Kościoła potwierdzają potrzebę chronienia dzieci do 3 lat zarówno od telewizji jak i od komputerów. To jest czas bardzo ważny dla rozwoju mózgu dziecka poprzez ruch, zabawę, a nie poprzez siedzenie przed telewizorem, czy tabletem. Nasze dzieci i młodzież, a nie dorosłych zaczyna dotykać demencja cyfrowa. Tablet, komputer, czy telewizor nie może zastąpić rodziców. Każdy program, film, także z treściami niepożądanymi powinien być oglądany wspólnie. Po programie powinna odbyć się rozmowa, omówienie tego co rodzina razem zobaczyła. Takie postępowanie zapobiega dominacji mediów w wychowaniu naszych dzieci.

 Przestrzegała przed postępowaniem pewnych lobby, które np. 1 odcinek programu, bajki emitują w barwach pozytywnych, zaś w kolejnych odcinkach sukcesywnie przemycają treści np. wulgarne, obsceniczne, pełne przemocy. Tego już większość rodziców, uspokojona pierwszym odcinkiem, nie kontroluje!

 Zaprezentowała również zabawki, gadżety w ciemnych barwach, promujące brzydotę: np.: „córki” wilkołaków, drakuli, lalki zombi… To może śmieszyć [sic!] dorosłych, u dzieci wypacza poczucie dobrego smaku, obrazu piękna, zobojętnia na złe charaktery. W reklamach telewizyjnych zachęca się młode osoby do kupna tych zabawek. Rolą rodziców jest wytłumaczenie dziecku, czemu nie warto tego robić, a nie ulegać razem z nim wszechobecnej modzie. Nasze duże i małe pociechy potrzebują autentycznego kontaktu, zainteresowania rodziców, wspólnych rozmów. To nasze rodzinne relacje budują ich poczucie własnej wartości, obraz świata, system wartości. DZIECKO, MŁODZIEŻ to dla rodziców radość, ale przede wszystkim odpowiedzialne zadanie, z którego Pan Bóg nas rozliczy, a oni, gdy dorosną, wystawią świadectwo. Zadbajmy o to co wpływa na nasze dzieci. Nikt nas w tym nie zastąpi.


G. Szczodry

 

Siostra mgr Małgorzata Więczkowska – pedagog, medioznawca, autorka Innowacyjnego Serwisu Internetowego Edukacja Medialna www.edukacjamedialna.pl. Prowadzi liczne spotkania z rodzicami i nauczycielami w całej  Polsce i zagranicą (Austria, Ukraina, Litwa). Prelegentka czynnie uczestniczy w Konferencjach Naukowych, na których wygłasza referaty. Autorka książki "Co wciąga twoje dziecko" oraz licznych artykułów i recenzji. Należy do Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi, zwanego w skrócie Honoratki. Inicjatorem odrodzenia życia zakonnego w XIX w., w Królestwie Polskim był bł. o. Honorat Koźmiński – kapucyn, który powoływał do życia zgromadzenia ukryte, bezhabitowe, m.in. Siostry Honoratki.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.